Belçika ile Türkiye arasında bilgi alışverişi

Belçika ile Türkiye arasında bilgi alışverişi.10803
  • Giriş : 30.06.2008 / 13:51:00

Belçika Federal Savcılığı Sözcüsü Lieve Pellens, terör örgütü DHKP-C'nin Belçika'daki dosyalarının kopyalarının Türk yetkililere aktarıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ve terörle mücadele uzmanlarından oluşan bir heyet, geçen hafta, terör örgütü DHKP-C hakkında bilgi alışverişinde bulunmak üzere Belçika'ya gelmişti.

Pellens, Türkiye tarafından uzun süredir talep edilen, 200 kadar dosyadan oluşan ayrıntılı bilgi ve belgelerin kopyalarının Türk heyetine verildiğini, söz konusu heyetin Federal Savcı Johan Delmulle ile görüştüğünü belirtti.

Kaynaklar, Türk ve Belçikalı yetkililerin, firardaki teröristlerden Fehriye Erdal ve Dursun Karataş'ın durumlarını da ele aldıklarını, bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade ediyorlar.

Belçikalı sorgu hakimi Christine Pettiez, savcı Anne Fransen ve terörle mücadele uzmanlarından oluşan bir heyet de geçen Şubat ayında, İstanbul'da temaslarda bulunmuştu.

Belçika Federal Savcılığı, adli belgelerin Türkiye'ye aktarılmasının, "uluslararası adli işbirliği kuralları çerçevesinde" gerçekleştiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious