Belçika PKK'ya karşı düğmeye bastı

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Fransa'da başlayan operasyon Belçika'ya sıçradı. Örgütün önde gelen bir sorumlusunun gözaltına alındığı, Aydar ile Kartal'ın sorgulandığı bildirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa'da düzenlenen ve PKK ile yan örgütlerinin hedef alındığı operasyon ve soruşturma, diğer Avrupa ülkeleriyle işbirliği ve koordinasyon içinde yürütülüyor. Bu çerçevede Belçika polisi de dar kapsamlı bir operasyon düzenledi. Operasyonun odağında ise Avrupa Birliği'nin 28 Aralık 2006'da terör listesine dahil ettiği Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) bulunuyor.

Paris'teki operasyonda gözaltına alınan 12 Türk ve 1 yabancı uyruklunun soruşturması sürerken, Belçika polisi de örgütün önde gelen bir ismini gözaltına aldı.
Bu kişinin Canan Kurtyılmaz olduğu ifade ediliyor. Basına sızan bilgilere göre KONGRA - GEL Genel Başkanı Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal da sorgulanmış.

Para aklama
Operasyonun ana amacının, PKK ile yan kuruluşlarına mali kaynak akışının engellenmesi olduğu bildirildi. Gözaltına alınanlara yöneltilen suçlamalar arasında organize suçlar ve para aklama gibi unsurlar da bulunuyor.

Terör örgütlerinin ortadan kaldırılması için somut adım atmadıkları için eleştirilen Avrupa ülkeleri, AB kararları gereği ağırlığı, bu tür örgütlerin mali kaynaklarını ortadan kaldırmaya verdi.
Operasyonların merkezinde yer alan "Kürdistan Özgürlük Şahinleri" adlı örgüt, adını ilk kez 2004'te düzenlediği bombalı eylemlerle duyurmuştu. Ankara ile Brüksel arasında yürütülen pazarlıklar sonucu 28 Aralık 2006'da AB'nin terör örgütleri listesine dahil edilen örgüt, uzmanlarca, "PKK'nın küçük ama tehlikeli bir kolu" olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious