Belçika sahte evlilikleri cezalandıramıyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Belçika Hükümetinin iki yıl önce aldığı sahte evlilikle mücadele kararı çerçevesinde sahte olduğundan şüphelenilerek incelemeye alınan evlilik sayısı iki yılda dörde katlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargı kaynakları şu ana kadar tespit edilen sahte evlilik yapanların hiçbirisinin yaşanın öngördüğü gibi cezalandırılamadığını ifade ediyor.
Belçika'da yasal oturum alabilmek için sahte evlilik yapanların tespitine yönelik takibatı sıklaştıran Yabancılar Dairesi'nin verilerine göre, 2004 yılında bin 343 evliliğin sahte olup olmadığı incelenmeye alınırken bu sayı geçen yıl 5 bin 474'e çıkarak neredeyse dörde katlanmış durumda. Yetkililerin bildirdiğine göre ise sırf bu yılın ilk iki ayında incelemeye alınan evlilik sayısı 2 bin 247'yi bulmuş durumda.
İçişleri Bakanı Patrick Dewael, konu ile ilgili yaptığı açıklamada kamuoyuna yansıyan rakamların hükümet olarak sahte evlilikle müdadeleyi ne kadar ciddiye aldıklarını göstermeye yettiğini söyledi. İçişleri Bakanı, özellikle 2005 yılının Eylül ayında tüm belediyelere gönderilen genelgenin sahte evlilik planı yapanların önünü kestiğini savundu. Yayınlanan genelge ile birlikte sahte evlilik olduğu şüphesi ile reddedilen kişilerin bilgileri diğer belediyelerle de paylaşılarak bir yerde red cevabı alan kişilerin farklı bir belediyede evlenmelerinin önüne geçilmiş oldu. Hatta Gent ve Anvers gibi büyük şehirlerde belediyeler sahte evlilikle mücadele birimleri dahi kurdu. Belçika'da daha önceki yönetmeliğe göre evlilik yoluyle ülkeye gelen eş, beş aydan sonra kalıcı oturum kartı hakkına sahip olurken, İçişleri Bakanlığı yönetmelikte yapacağı değişiklikle 'kontrol süresi' beş aydan üç yıla çıkartılmak isteniyor.
İçişleri Bakanı Dewael, Haziran ayındaki genel seçimlerden önce göçmenlerin evlilik göçünü önlemek adına yönetmelik değişikliğini bakanlar kurulundan geçirerek yürürlüğe koymak düşüncesinde olduğunu saklamıyor. Parlamentonun İçişleri Komisyonu'ndan bu hafta geçen yasa değişikliği teklifiyle ile göçmen vatandaşların ülkede oturum sahibi olabilmek için sahte evlilik yolunun tamamen kapatılması hedefleniyor. Yabancılar Dairesi'nin bir evliliğin sahte olup olmadığının araştırılması için beş ayın çok kısa olduğu ve bu sürenin uzatılması gerektiği tavsiyesi İçişleri Bakanlığında kabul görmüş duruyor.
Belçika'daki Yabancılar Dairesi sahte evlilikle mücadelede noktasında yasal düzenlemelerle evlilikleri mercek altına alırken, De Morgen gazetesinin haberine göre henüz tespit edilen sahte evlilik yapanların hiçbirisinin cezaya çarptırılmadığı bildirildi. 21 Şubat 2006 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren sahte evliliklere hapis ve para cezası öngören yasaya rağmen şu ana kadar Belçikalı hiçbir yargıcın bu yönde bir mahkumiyet kararı vermediği kaydedildi. Fas asıllı milletvekili Nahima Lanjiri ise yasal düzenlemelere rağmen yargı organların sahte evlilik yoluyla oturum alma girişiminde bulunan kişilerin cezalandırılamamasını tepki gösterdi. Lanjiri, savcılıkların bu yönde daha rahat karar verebilmesi gerektiğini yoksa yasanın caydırıcılık yanının kalmayacağını savundu. Milletvekiline göre sahte evlilikle mücadele sadece yaşanın çıkartılması yeterli değil. Hükümetin savcılarının ellerini sahte evliliklerin tespiti ve cezalandırılması noktasında da güçlendirmesi gerekiyor.
Geçen yıl yürürlüğe giren yasaya göre kim sahte evlilik yoluyla Belçika'da oturum hakkı kazanmak isterse 500 Euro'ya kadar para ve 15 günden bir yıla kadar da değişen hapis cezasına çarptırılabiliyor. Uzmanlar yaşanın cezai müeyyidesinin 'hafif' olduğunu, bu yolla yasal oturum alabilmek için 10 bin Euro'yu gözden çıkaran kişilere karşı söz konusu yasal cezaların hiçbir caydırıcı yanının bulunmadığını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious