Belçika teröristin 'makalesini' yayımladı

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Belçika'nın De Standaard gazetesi, terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle, hapis cezasına mahkum olan terörist Bahar Kimyongür'ün 'makalesini' yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay, Belçika gazetesini yazılı olarak kınadı.

Gazetenin 10 Nisan tarihli baskısında, Belçika'da 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış olan ve halen tutuklu bulunan Kimyongür'ün çeşitli görüş ve iddialarını yansıtan bir yazıya yer verildi.

Söz konusu gazetenin yönetimine bir mektup göndererek tepkilerini dile getiren Büyükelçi Tanlay, AB ve Belçika adaleti tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen DHKP-C'nin üye ve öncülerinden biri olarak, terörizm suçuyla hapis cezasına çarptırılmış bir şahsın gazete tarafından bir "yazar, Aydın, gazeteci" gibi gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

"Gazetenizin niyeti terörist gruplara bir platform mu oluşturmaktır? Örneğin New York, Madrid, Londra veya İstanbul saldırılarının 'gerekçelerini' anlatan bir El Kaide teröristinin yazısını da yayımlar mıydınız'' sorusunu yönelten Tanlay, fikir özgürlüğü ilkesi çerçevesinde, yapıcı ve tarafsız olmasa dahi görüşlerin ifade edilmesine karşı olunmadığını, bu tür görüşlerin Türk basını dahil tüm Avrupa basın organlarında yer bulduğunu kaydetti.

"Kimyongür bir terör örgütü üyesi"

Terörist Kimyongür'ün bir terör örgütü üyesi olduğunu, şiddet kullanımını yasal göstermeye çalışan ifadeleri bulunduğunu, terör örgütü DHKP-C'nin masum insanlara yönelik cinayetlerini hatırlatan Büyükelçi Tanlay, terörizme karşı birlikte mücadele çağrısında bulundu.

Teröristin "makalesinde" yer verdiği "Türkiye'de demokrasi olmadığı" iddiasına da değinen Tanlay, ülkede gerçekleştirilen reformlara işaret ederek, AB'ye katılım müzakerelerinin bu başarı çerçevesinde başlatıldığını belirtti.

Büyükelçi Tanlay, terör örgütü DHKP-C'nin eylemlerinin haklı gösterilemeyeceğini ve ancak kınanabileceğini, demokrasi mücadelesinin şiddet ile değil sadece fikirlerle yapılması gerektiğini, şiddete başvuranlara hoşgörüyle bakan ve onları haklı gösterenlerin bu tavrının zararlı olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious