Belçika Türkiye'den yardım istiyor

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Belçika, firari terörist Fehriye Erdal'ın yerini bilen Türkiye'den yardım istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, senatoda bir soru üzerine verdiği sözlü cevapta Belçika istihbarat servisinin firarda olan Fehriye Erdal'ın saklandığı yeri bildiğini söyleyen Türk istihbaratıyla temasa geçtiklerini; fakat Türk tarafından taleplerine henüz bir yanıt gelmediğini aktardı. Belçika'da işlediği suçlardan dolayı hüküm yiyen ve Bruges Mahkemesi tarafından 'terörist' olarak tanımlanan Fehriye Erdal Şubat ayında görülen karar duruşmasından iki gün önce Belçika istihbaratını atlatarak kayıplara karışmıştı.

Geçtiğimiz hafta Türk ve Belçika basınında MİT Müsteşarı Emre Taner'in "Fehriye Erdal'ın yerini biliyoruz" şeklindeki açıklaması üzerine Belçika makamları harekete geçti ve firari Erdal'ın saklandığı yerin ayrıntıları Türkiye'den resmen talep edildi. Adalet Bakanı cevabında ayrıca sayet iddia edildiği gibi gerçekten Fehriye Erdal'ın yeri biliniyorsa bu gibi gizli kalması gereken bilginin kamuoyuna sızdırılmasını normal bulmadığını ifade etti. Sabancı suikastı sanığı Ferhiye Erdal'ın Avrupa Birliği üyesi bir ülkede görülmesi halinde Belçika makamların isteği üzerine derhal tutuklanacağını duyuran Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, Erdal'ın hüküm yediği cezayı yatmak üzere derhal Belçika'ya iadesini talep edeceklerini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Türk basınında yansıyan ve Belçika haber ajansı Belga'nın da servis ettiği habere göre MİT Müsteşarı Emre Taner, terör örgütü DHKP-C üyesi Ferhiye Erdal ve Dursun Karataş'ın yerlerini bildiklerini; fakat Türkiye'yi uluslararası platformda zora sokmamak için yakalamadıklarını duyurmuştu. Brüksel'de yapılan Avrupa Karma Parlamento toplantısına katılan Türk milletvekillerine Ankara'da brifing veren MİT Müsteşarı Emre Taner Fehriye Erdal'ın adım adım izlendiğini kaydetmişti. Terörist Fehriye Erdal'ın avukatı Jan Fermon ise bu yöndeki haberlere kuşkuyla yaklaşarak Türk istihbaratını asılsız haberler yaymakla suçlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious