'Belçika yeterli duyarlılığı göstermiyor'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Belçika'da yargılanan terörist Fehriye Erdal'ın iadesinin istediklerini belirterek, Belçika yetkililerinin bu konuda yeterli duyarlılığı göstermediklerini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Belçika'da yargılanan Fehriye Erdal'ın durumu ile ilgili soruları yanıtladı.

Fehriye Erdal'a Belçika'da görülen davada 4 yıl hapis cezası verildiğini anımsan Bakan Çiçek, "Karar bizim açımızdan olumludur ancak yetersizdir" dedi.

Erdal'ın iadesini Belçika hükümetinden tekrar istediklerini kaydeden Çiçek, Belçika yetkililerinin bu konuda yeterli duyarlılığı göstermediklerinin altını çizdi.

Çiçek, Erdal'ın iadesi için çıkarılan kırmızı bültenlere rağmen iadenin gerçekleşmediğini belirtti.

Erdal'a Belçika'da verilen 4 yıllık hapis cezasının Türkiye'de işlediği suçlardan verilmediğini söyleyen Bakan Çiçek, Erdal'ın kaçtığı yönündeki bilgiler konusunda da, Belçika hükümetinin Türkiye'yi ve tüm dünyayı tatmin edici bir açıklma yapması gerektiğini kaydetti. Çiçek, "Henüz teyid ettirilmedi ancak dün akşam aldığımız bilgileri göre, Erdal gözetim altında tutulduğu yerde bulunmamıştır" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği'nin (AB) bazı örgütlerin, terör örgütü olduğunu kabul etmesinin zaman aldığını ifade eden Çiçek, terör konusunda gerekli duyarlılığı göstermeleri için tüm AB ülkelerinden işbirliği yapmasını istedi.

"Terör örgütleriyle köşe kapmaca oynuyoruz" diyen Bakan Çiçek, bazı ülkelerin PKK ve DHKP-C'yi terör örgütü olarak kabul ettiğini ancak bu tür grupların, her türlü mali ve lojistik desteğinin kesilmesi gerektiğini kaydetti.

Çiçek, Roj TV örneğinde de bu konuda bir gelişme sağlanmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious