Belçika'da Başbakan istifasını sundu

  • Giriş : 11.06.2007 / 13:48:00

Başbakan Guy Verhofstadt istifasını Kral II. Albert’e sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Belçika’da dün yapılan genel seçimlerin ardından 8 yıldır hükümeti yöneten Başbakan Guy Verhofstadt istifasını Kral II. Albert’e sundu.
Kral, yeni bir hükümet koalisyonu kuruluncaya kadar eski hükümetin görevde kalmasını istedi.
Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, 150 koltuklu Federal Meclis’te önemli değişiklikler ortaya çıktı.
Federal yapılı ülkenin Flaman kesimi geniş oranda sağ partilere yöneldi.
Valonya’da ise sosyalistler gerilerken yeşiller oy kazandı.
Seçimlerin en büyük galibi olarak gözüken Flaman Hristiyan Demokrat Parti (CDV) Meclis’teki koltuk sayısını 8 adet artırarak 30’a, Senato’da ise 3 artışla 9’a yükseltti. Bu partinin başkanı Yves Leterme’in Kral tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmesi bekleniyor.
Valon Hristiyan Demokrat Parti (CDH) de Meclis’teki koltuk sayısını 2 artırarak 10’a yükseltti, Senato’daki 2 koltuğunu da korudu.
Seçimlerden en büyük hasarla çıkan siyasi oluşum, Flaman Sosyalist Parti (SPA) oldu. Bu parti Meclis’teki koltuklarından 9’unu kaybederek milletvekili sayısını 14’e düşürdü. SPA, Senato’da da 3 koltuk kaybetti ve 4 senatörü kaldı.
Valon Sosyalist Parti (SP) de Meclis’te 5, Senato’da 2 koltuk kaybetti.
Bu partinin 20 milletvekili, 4 senatörü kaldı.
Seçim sonuçlarına göre liberaller de geriledi. Başbakan Verhofstadt yönetimindeki Flaman Liberal Parti (VLD) Meclis’te 7, Senato’da 2 koltuk kaybetti. VLD’nin 18 milletvekili, 5 senatörü olacak.
Valon Liberal Parti (MR) ise Meclis’te bir koltuk kaybederek 23 milletvekiline düşerken, senatör sayısını bir artırdı ve 6’ya çıkardı.
Seçimlerden olumlu sonuçlar elde eden yeşiller de önemli adımlar attı.
Son seçimlerde yüzde 5’lik barajı aşamayan Flaman Yeşiller (Groen) bu kez Meclis’e 4 milletvekili, Senato’ya 1 senatör soktu.
Valon Yeşiller (Ecolo) Meclis’teki koltuk sayısını 4 artırarak 8’e yükseltti, Senato’da da bir artışla 2 koltuk elde etti.
Seçimlere değişik partilerden katılan 30 kadar Türk adaydan sadece Meryem Almacı milletvekili seçildi.
Flaman sosyalist milletvekili Cemal Çavdarlı ve Flaman sosyalist senatör Fatma Pehlivan bu seçimlerden sonra koltuklarını kaybettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious