Belçika'da çocuk oturakları ile fosforlu yelek mecburi oluyor

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Belçika'da boyları 1,35 metreye kadar çocukların otomobillerin arka koltuklarında 'çocuk oturakları'nı kullanma zorunluluğu getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Araçların içinde gerekli tedbirlerle yolculuk eden bebek ve çocukların kazalarda ölme ihtimallerinin üç kat azaldığına dikkat çeken bakan, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra bebek ve küçük çocukların özel oturaklarda seyahat etmelerinin zorunlu hale geldiğini bildirdi. Araştırmalara göre üç yaşından büyük çocukların araçların arka koltuklarında genelde herhangi bir önlem alınmadan yolculuk yaptıkları tespit edildi.

Öte yandan mecliste görüşülen bir yasa tasarısı ile sürücülerin araçlarında fosforlu yelek bulundurma mecburiyeti gündeme geldi. Görüşmelerde olumlu bulunan tasarı ile bundan böyle Belçika'da araç sürücüleri, otomobillerinde ilk yardım çantası, reflektör ve ateş söndürme tüpünün yanında kaza anlarından sonra giyilmek üzere fosforlu yelek bulundurmak zorunda olacak. Teklifi veren milletvekilerine göre, herhangi bir arıza nedeniyle yol kenarına çekilen aracın şoförü diğer yol kullanıcıları tarafından daha iyi farkedilebilmeleri fosforlu yeleklere bağlı. Arıza ve kaza anlarında kullanılmak üzere fosforlu yelek bulundurma zorunluluğunun Belçika'ya münhasır olmadığı, Almanya Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz ve Finlandıya'da da bu yönde yasaların bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious