Belçika'da ırkçı saldırılar artıyor

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Belçika kamuoyunda geniş yankı uyandıran MP3 cinayetininden sonra yükselen yabancı kökenlilere karşı tansiyon katil zanlıların Faslı yerine Polonyalı gençler olduğunun anlaşılmasından sonra bile devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

kundaklanırken, dün Bruges şehrinde üç 'dazlak' sokakta gezen biri zenci iki kişiye aniden saldırarak hastanelik etti.
Kortrijk savcılığın bildirdiğine göre, altı çocuk sahibi Fas kökenli ailenin evi kimliği meçhul kişi yada kişilerce kundaklandı. Kapıdaki posta kutusunu yanıcı madde ile doldurup ateşe veren kişilerin gece yarısı çıkardıkları yangında aile fertleri herhangi bir yara almadan kendilerini evden çıkmayı başarabilmiş. Olay yerine gelen itfaye yangın çevre evlere sıçramasını önlerken, polis yetkilileri geniş çaplı araştırma başlattıklarını duyurdu.

Öte yandan önceki gün yabancı düşmanlığı ile tanınan Bruges kentinde, genelde aşırı sağ eğilimli 'dazlak'ların uğrak yeri olan bir kafenin önünden geçen biri siyahi iki kişiyi hastanelik edinceye kadar döven beş kişiden üçü tutuklanarak nöbetçi hakim önüne çıkartıldı. Gezmek maksadı ile geldikleri Bruges şehrinde yollarını kaybeden iki arkadaş aldıkları darbeler neticesinde birisi vücudunda çok sayıda kırıkla hastaneye kaldırılırken, Paris'ten gelen zenci vatandaş ise dayaktan oturu komaya girdi ve hastanede ölüm kalım mücadelesi veriyor. Üzerlerinde bulunan para yada değerli eşyalara dokunmayan saldırganların tek amaçları görgü tanıklarına göre siyahi vatandaşı hırpalamak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious