Belçika'da özürlü çocuklara tasma ayıbı

  • Giriş : 18.07.2007 / 12:02:00

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki bir okulda zeka özürlü çocuklara tasma takıldığı, bu çocukların sürekli dövüldüğü, bazılarının tecavüze uğradığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Refah düzeyine göre yapılan sıralamalarda dünyanın en "keyifli" ilk 10 ülkesi arasında gösterilen Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Anderlecht belediyesine bağlı olan "Acacias" isimli okulda "hafif ve ağır özürlü" çocuklar eğitim görüyor.

Okulda görev yapan uzman eğitmenlerden birinin ihbarı üzerine ortaya çıkan skandal, ülke çapında tepkilere neden oluyor.

Okuldaki 140 kadar özürlü çocuğun bazı eğitmen tarafından tasmalarla bağlandığı, dövüldüğü, çeşitli tecavüz ve kötü muamelelere hedef olduğu belirlenirken, 10 kişi hakkında soruşturma açıldığı duyuruldu.

Okuldaki özürlü çocukların yalınayak yağmurda yürütüldüğü, tuvaletlerde unutulduğu, yemeklerinin yerde verildiği, ağlayan çocukların "silkelendiği" ve "soğuk duşa sokulduğu", bu muamelelerin yıllardır devam ettiği belirtildi.

Çocukları tecavüz ve kötü muamelelere hedef olan bazı velilerin de adalete başvurarak suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious