Belçika'da Türk Günü düzenlendi

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Türkiye 3 Ekim'de Avrupa Birliği'ne (AB) uyum süreci başlarken Avrupalı liderler Ankara'nın Avrupa toplumunu kazanması gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Günü'nde Belçikalı ziyaretçilere Türklerin kültürel zenginlikleri tanıtıldı. Organizasyon Kattestraat'ta bulunan Aalst Belediyesi'ne bağlı büyük kütüphanede verilen resepsiyonla başladı. Resepsiyona Anvers Başkonsolosu Gürol Sökmensuer, Aalst Belediye Başkanı Bayan Anny De Maght, Aalst belediyesi Kültür ve Entegrasyondan Sorumlu Meclis Üyesi Gracienne Van Nieuwenborg, Anatolia Derneği Başkanı Abdullah Yiğit, Mozaik Derneği Müdürü Afşin Kılıç, Türk işadamları ve çok sayıda Türk ve Belçikalı vatandaş katıldı. Resepsiyonda yapılan konuşmalarda ortak paydalardan bahsedildi.

Resepsiyonda sorularımızı cevaplayan Anvers Başkonsolosu Gürol Sökmensuer, "Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin burada verildiğini görüyorum. Bizim Türk toplumunun ileri gelenleriyle aynı şeyi teyit ettiler. Bizim zaten Belçika'da istediğimiz bu birlik ve beraberlik ruhunun gelişmesi Belçikalılarla birlikte kendi kültürümüzü kaybetmeden kültürümüzün güzelliklerini onlara tanıtabilmek. Bunu da gayet güzel yaptıklarını görüyorum Aalst'taki Türk Toplumunu tebrik ediyorum." dedi.

Aalst Belediyesi Kültür ve Entegrasyondan Sorumlu Meclis Üyesi Bayan Gracienne Van Nieuwenborg, "Bizler senelerce Türklerle çalıştık komşularımızla iş yerlerimizde ve bugünde buraya yine arkadaşlarımızla görüşmeye ve bütün günümüzü Türklere ve Türkiye'ye ayırmaya geldik. Çünkü Türkiye çok güzel bir ülke, çok geniş bir kültüre sahip öyle ki kültürü bizden çok daha eskiye dayanan bir ülke. Türkler çok cana yakın insanlar, bizlerde buraya kendi insanımıza Türkleri tanıtmaya geldik. Çünkü her kültürün kendine ait özellikleri vardır. Dini, dili, rengi farklı olabilir ama sonuçta hepimiz bir insanız bizlerde buraya bu ana temayı anlatmaya geldik. Bu organizasyonu da gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum. Herkese tek tek teşekkür ediyorum bu işe emeği geçen herkese ve daha senelerce yan yana yaşamak ümidiyle." diye konuştu.

Organizasyonu Alst Belediyesiyle birlikte düzenleyen Mozaik derneği müdürü Afşin Kılıç, "Bizim buradaki amacımız Türkleri daha çok Belçikalılara tanıtmaktır, kültürümüzü daha fazla Belçikalılara tanıtıp böyle bir birlik sağlamaya çalışıyoruz burada." şeklinde konuştu. Afşin Kılıç, Türk Günü'ne Belçikalıların büyük ilgi gösterdiğini söylüyor. "Şu anda ilgi bayağı bir yoğun güzel bir ilgi var. Belçikalılar bayağı bir katıldı. Şu anda sabah resepsiyonda bir 100-150 kişi vardı, şimdi de aşağı yukarı 300 kişi var." dedi.

Aalst'taki Türk Gününde Belçikalılara kültürel zenginliklerimiz, el sanatlarımızdan çeşitli örnekler, Türkiye tanıtım filmi ve resimlerle İstanbul tanıtımının yanında zengin Türk mutfağından örnekler sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious