Belçika'da VW krizinin yankıları sürüyor

Belçika'da VW krizinin yankıları sürüyor.11530
  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Alman Volkswagen AG'nin (VW) Belçika'daki fabrikasında 4 bin işçinin işine son verme kararı ülkede daha hazmedilebilmiş değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

5 binden fazla işçisi olan Brüksel yakınlarındaki Vorst VW fabrikası önünde endişeli bir bekleyiş sürerken, işçilerin iş başı yapmama kararı sendikalar tarafından da destek gördü. Öte yandan federal ve bölgesel çalışma bakanları VW krizini atlatabilmek için biraraya gelirken, fabrikanın park alanında bekleyen fabrika çıkışlı yeni arabalara öfkeli işçiler tarafından hasar verildiği ve gps, cd çalar gibi değerli parçaların çalındığı haberleri geliyor.

Brüksel'de oluşturulan kriz merkezi federal ve bölgesel çalışma bakanların yani sıra sendika temsilcileri de ülke tarihindeki en büyük toplu isten çıkarmalarından birisi olan VW krizinin taraflarını dinleyerek, zararın asgaride tutulmasına çalışacaklar.

Yılda 200 bin adetten fazla otomobilin üretildiği VW Vorst fabrikasında işine son verilecek 4 bin işçinin yani sıra, yan sanayide çalışan sektörde en az 16 bin insanın işini kaybedeceği hesaplanıyor. Fabrika yönetimi bir haftadır iş başı yapmayan grevdeki işçilerin tepkilerini anladıklarını ve çalışılmayan günlerin ücretini karşılayacaklarını belirtirken, gelecek haftadan itibaren herkesin işinin başına geçmesini istedi.

2006 yılı üretim planı dahilindeki siparişlerin yerine getirilmesi için yöneticiler sendikalardan anlayış göstermesini isterlerken, Belçika'daki VW krizini protesto etmek için 2 Aralık Cumartesi günü tüm işçi sendikaları Brüksel'de geniş çaplı bir gösteri yapacaklarını duyurdular.

Ülkede adeta 'şok' etkisi oluşturan toplu işten çıkarma kararı Belçika gazetelerin sürmanşetlerinde yer aldı.

De Staandaard : Fabrika kapanmasa dahi hasar korkunç. Bünye içindeki ölüm-kalım mücadelesi vererek Golf'un yerine yeni bir modelin üretimi sağlanmalı.

De Morgen : Almanya'daki büroda bazı yöneticiler ekonomik strateji oyunu oynadığı için burada onbinlerce insan işinden oldu. Bu, sosyal bir tüsinami'ye neden olabilir.

Het laatste Nieuws : Porche'nın ailesi hiç tanımadıkları ve sadece arabalarıyla içinden geçtikleri bir ülke için neden endişelensinler ki? İnsanlar alınan kararı ahlak insanlık ve ahlak dışı bulabilir fakat Renault krizinden sonra bunun sistemin bir parçası olduğunu artık kavramalıyız.

Gazet Van Antwerpen: Çok acı bir kurtuluş, başbakan dahi karamsarlığını ifade etti. İyimserliği ile tanınan başbakan bu sefer karamsarlığını gizleyemedi.

Le Soir : VW yönetimi aylarca işçilerin ümitleriyle oynayarak nihayet kartlarını masaya yatırdı. Vorst fabrikası hükümetin onca desteğine ve onca kaliteli üretimine rağmen VW yönetiminin hatasının cezasını çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious