Belçika'daki ırkçı parti oy kazanmaya devam ediyor

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Belçika'da son zamanlarda artan ırkçı saldırılara her kesimden tepki gelmesine rağmen, söylemleri ile yabancı düşmanlığını körüklediği savunulan aşırı sağ görüşlü Vlaams Belang (VB) partisinin oylarını artırdığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Brüksel Serbest Üniversitesi ile Het Laatste Nieuws gazetesinin ortaklaşa yaptığı çifte kamuoyu yoklamasına göre VB partisi, Brüksel'deki MP3 cinayeti ve Anvers kentindeki 'dazlak' Belçikalının av tüfeği ile önüne gelen yabancı kökenliye ateş etmesi olaylarından sonra oy potansiyelini yüzde 0.6 artırdı. Brüksel'de MP3 çalarını vermemek için direnince öldürülen Belçikalı gencin ölümünden sonra 1-15 Mayıs tarihleri arasında yapılan kamuoyu yoklamasında Ekim ayında yapılacak yerel seçimlerde VB'ye oy vereceklerin sayısı beklendiği gibi yüzde 0.7 artış gösterdi. Belçikalı genci bıçaklayarak öldürenlerin önce müslüman Faslı gençler olduğu duyurulmuş fakat sonrasında katil zanlıların Polonyalı çingenler olduğu anlaşılınca savcılık Müslüman toplumdan özür dilemek zorunda kalmıştı.

eçmenlere yönelik 15-26 Mayıs tarihleri arasında yapılan ikinci kamuoyu araştırması ise Anvers kentinde 'yabancı avına' çıkan Belçikalı ırkçı gençin şehir merkezini kana bulamasından birkaç gün sonra gerçekleştirildi. Yabancı kökenlilere yönelik artan ırkçı saldırıları lanetlemek için 20 bin kişi sokaklara dökülerek 'sessiz eylem' yapmasına karşın, kamuoyu yoklaması olayların siyasi sorumlusu olarak görülen VB partisinin sadece yüzde 0.1'lik bir oy kaybı yaşadığını ortaya koydu. Bir ay içinde yapılan çifte kamuoyu araştırması sokaklara yansıyan geniş toplumsal tepkiye rağmen aşırı sağcı VB partisinin yüzde 0.6'lık bir oy kazancı sağladığını ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 12'si birinci ve ikinci kamuoyu yoklamalarında parti değiştirdiğini ve VB'ye destek verenlerin ırkçı saldırılar neticesinde partiyi desteklemekten vazgeçmelerine rağmen olaylardan sonra bir o kadar seçmenin de aşırı sağcı VB'ye sempati duymaya başladığı bildirildi.

Flaman bölgesinde yapılan çifte kamuoyu yoklamalarına göre Hıristiyan Demokratların karteli CD&V-N-VA birinci en büyük parti konumunu muhafaza ederken, hemen arkasında yer alan aşırı sağcı VB ikinci, sosyalistlerin karteli SP-A-Spirit ve Başbakan Guy Verhofstadt'ın partisi liberallerin karteli VLD-Vivant ise dördüncü sırada yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious