Belçika'daki Türkler yoksul!

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Belçika'da yapılan bir araştırmaya göre ülkede bulunan Türk nüfusun yüzde 58,9'u yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Belçika tarihinde bir ilki oluşturmasının yanında bu çalışma, yabancı kökenli vatandaşların hangi koşullarda yaşamlarını sürdürdüklerini gözler önüne sermesi açısından da büyük önem taşıyor.

Araştırma neticesinde Türklerin yarıdan fazlası Avrupa yoksulluk sınırı olan ayda 777 Euro'dan daha az bir para ile geçimlerini sürdürmek zorunda kalırken, bu rakam Belçika'da yaşayan Faslılarda yüzde 55,6 ve İtalyanlarda yüzde 21,5. Belçikalıların ise sadece yüzde 10,2'sinin yoksulluk sınırının altında bulunduğu tespit edildi.

Belçika'da yaşayan ve yoksulluk sınırının altında varlıklarını sürdürmek zorunda kalan Türklerin de yüzde 38,7'sının ayda 500 Euro'dan daha az bir gelirle geçimlerini temin etmek zorunda kaldıkları tespit edildi. Yetkililere göre göçmen vatandaşların büyük bölümünün yoksulluk sınırı altında yaşamlarını sürdürmelerinin çeşitli nedenleri var. Bunların başında yabancı kökenlilerin büyük bölümünün düşük seviyeli okullardan mezun olmaları ve Flamanca ya da Fransızcaya yeterli düzeyde hakim olmamaları. Fakat bilimsel araştırmayı gerçekleştiren uzmanların ortak kanaatlarınden birisi de, göçmen vatandaşların yoksulluk sınırının üstüne tırmanamamaların altında iş ve okul hayatında karşılaştıkları ayrımcılığın rolünün olduğu gerçeği. Yabancı kökenlilere yönelik konut, eğitim ve özellikle iş sahasında uygulanan ayrımcılık uzmanlara göre bu insanların yoksullukla mücadele edememesinde çok etkili.

Uzmanlara göre göçmen toplumunda var olan yoksulluk en çok göçmen gençleri etkiliyor. Kendi ve çevresi dar gelirli olan göçmen gençler toplumun kendilerine sundukları 'nimet'ten tam anlamıyla faydalanamamanın hayalkırıklığını yaşıyor.

Özellikle günümüz göçmen gençlerin büyük hayal kırıklıkları yaşadıklarına dikkat çeken uzmanlar, onlarca yıl önce Belçika'ya çalışmaya gelen insanların da büyük beklentilerle buralara geldiklerini hatırlıyor. Araştırmacı Jan Vranken, "Belçika'ya işçi olarak gelen göçmen vatandaşlar genelde fakir ülkelerden büyük beklentilerle geldiler. Burayı 'cennet' olarak gören bu insanlar bir miktar sermaye biriktirdikten sonra kendi ülkelerine zengin olarak dönmek istiyorlardı. Fakat bu insanların çocuk ve torunları geldikleri ülkeyi değil içinde doğup büyüdükları tüketim toplumunu referans olarak aldıkları için büyük hayal kırıklıkları yaşıyorlar." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious