Belçika'dan başörtüsüne bir onay daha

Belçika'dan başörtüsüne bir onay daha.11342
  • Giriş : 11.07.2009 / 10:45:00

Belçika'da dini ve felsefi sembollerin kullanımına ilişkin hiçbir yasa veya genel kural bulunmuyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belçika Danıştayı, okul yönetiminin uyarısına rağmen okul içinde başörtüsünü çıkarmayı reddeden öğretmenin kıyafetinin "işini olumsuz etkilediğine yönelik kanıt bulunmadığına" hükmetti. Danıştay kararında, "Başörtüsünün devlet okullarındaki tarafsızlığa ters düştüğü yönünde yasal düzenleme bulunmadığına" da işaret edildi.

TARAFSIZLIK İLKESİ

Belçika'da dini ve felsefi sembollerin kullanımına ilişkin hiçbir yasa veya genel kural bulunmuyor. Anayasa, her vatandaşa inanç özgürlüğü ve bunu ifade etme hakkı tanıyor. Ancak kamu sektöründe, okullarda ve özel sektörde bazı "istisnalar" uygulama konusu oluyor. İşverenler, yapılan işin özelliklerine ve bireysel tercihlerine göre, çalışanlara dini semboller taşımayı yasaklama hakkına sahip bulunuyor.

Parlamentolarda da dini ve felsefi sembollerin taşınmasına ilişkin genel kural bulunmuyor. Halkın seçtiği temsilcilerin tarafsız olmadıkları, inanç ve eğilimlerini açıkça gösterebilecekleri, Belçika'nın laik bir devlet yapısında olmadığı, "tarafsızlık" ilkesini benimsediği belirtiliyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*