Belçika'dan İran'a kınama ve uyarı

Belçika'dan İran'a kınama ve uyarı.14110
  • Giriş : 17.06.2009 / 09:35:00

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'da gözlemlenen basın özgürlüğü ihlalleri çerçevesinde bazı Belçikalı gazetecilerin de hedef alındıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, İran'ın Brüksel büyükelçisini makamına çağırarak, bu ülkede yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları ve basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Belçika televizyonlarından 3 gazetecinin, geçen hafta sonu Tahran'da gözaltına alındığı, bir süre sonra, ''fotoğraf ve görüntü çekmemek koşuluyla'' serbest bırakıldıkları belirtilen açıklamada, gazetecilerin daha sonra tekrar gözaltına alınarak çalışmalarının engellendiği ve cihazlarına el konulduğu ifade edildi.

Belçika Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin ilk açıklamasında, bu ''tutuklamaların resmen protesto edildiğini'', ''demokraside basın özgürlüğünün bir temel ilke oluşturduğunun'' İran'a hatırlatıldığını duyurmuştu.

Karel De Gucht, ''Görülüyor ki, gazeteciler için İran'da görev yapmak olanaksız hale gelmiştir'' diyerek, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından çeşitli adayların endişe ve itirazlarının da not edildiğini belirtti.

Bakan, İran'da seçim sonuçlarına itiraz eden muhaliflere yönelik uygulanan ''ölçüsüz şiddetin'' üzüntü ve endişe verici olduğunu belirterek, insan hakları ve basın özgürlüğüne saygının yapıcı bir yaklaşım olacağını, olayların yatışmasını sağlayabileceğini, bunun, İran halkının menfaatine olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*