Belçika'dan Öcalan'a açık destek!

Belçika'dan Öcalan'a açık destek!.13791
  • Giriş : 04.04.2009 / 08:11:00

Parlamento'da 'Öcalan'a özgürlük' toplantısı yapıldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika Federal Parlamentosu'nda 3 senatörün öncülüğünde Abdullah Öcalan için bir toplantı düzenlendi. “Kürdistan için Parlamenter Çalışma Grubu” tarafından, “Diyalog yolu ile barış: Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a barış” başlığı altında Brüksel'de Leuvenseweg 21 adresinde bulunan Belçika Federal Parlamentosu'nda bir basın toplantısı yapıldı.

Toplantıya, Kürt Enstitüsü Başkanı Derwiş Ferho, kırmızı bültenle aranan terör örgütü yandaşı Ahmet Gülabi Dere, “Öcalan'a Özgürlük-Kürdistan'a Barış” Uluslararası İnisiyatifi'nden Reimar Heider, Anvers'teki Protestan Kilisesi Papazı Dr. Egbert Rooze, Avrupa Parlamentosu Üyesi Bart Staes, Anvers Kürt Merkezi'nden Serkan Uçar, Parlamenter Çalışma Grubu Başkanı, Onursal Senatör Lionel Van den Berghe ve Parlamento Onursal Milletvekili Hugo Van Rompaey katıldı.

Parlamenter Çalışma Grubu yaptığı açıklamada, Öcalan'ın 4 Nisan 2009 tarihinde 60. yaşına gireceğini hatırlatarak, “Kürt ulusunun liderlerinden biridir. Yaş gününü İmralı Adasında tutuklu olarak geçirecek” ifadelerine yer verildi.

Öcalan'ın 10 yıldır daha önce hiç görülmemiş bir şekilde tek başına hücrede tutulduğunu öne süren Çalışma Grubu, Avrupa Konseyi'ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi CPT'nin defalarca sert ifadelerle bu durumu eleştirdiğini iddia etti.

Kürt siyasetçilerin barışın diyalog ile mümkün olduğunu ancak Öcalan'ın da bu diyalogun tarafı olması gerektiğini iddia eden eden Çalışma Grubu, DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün “Öcalan'ın Kürtler için Nelson Mandela rolü oynayabileceği” yönündeki açıklamasına katıldıklarını söylediler.

Birkaç aydır Kürtler ve Türkler arasında fiili bir ateşkes durumunun olduğunu öne sürülen açıklamada, Kürt sorununun diyalog ve müzakereler yoluyla çözümü konusunda umut verdiği dile getirildi. Açıklamada, “Her iki tarafından da gerilimin artmasını engellemek için taşıdıkları büyük sorumlulukların bilincinde olması gerekiyor” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*