Belçikalı ajan 6 cinayet işlemiş

Belçikalı ajan 6 cinayet işlemiş.9831
  • Giriş : 12.03.2008 / 14:31:00

Belçika İstihbarat Servisinde uzun yıllar "ajan" olarak resmen görevlendirildiği belirlenen Arap asıllı Belçikalı Abdülkadir Belliraj'ın (52) Belçika'da en az 6 cinayet işlediği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fas hükümeti, geçen ay, bir terör örgütünün ortaya çıkarıldığını, bu örgütün Belçika'dan yönetildiğini ve Belçika'da çok sayıda cinayet işlediğini açıklamıştı.

Fas Başbakanı Abbas El Fassi ile İçişleri Bakanı Şekib Benmusa, "El Bedil El Hadari" isimli partinin kapatıldığını, bu partiyle bağlantısı belirlenen bir terör örgütünün ortaya çıkarıldığını, bu örgütün Belçika'dan yönetildiğinin saptandığını, 3'ü Belçika tabiyetli olmak üzere 32 kişinin tutuklandığını, çok sayıda silah ve patlayıcı ele geçirildiğini bildirmişlerdi.

Açıklamada, örgütün başının, Fas asıllı Belçika pasaportlu Abdülkadir Belliraj olduğu, bu kişinin uzun yıllardır Belçika'nın Gand bölgesinde yaşadığı, 1988 yılından itibaren Belçika'da 6 cinayette rol oynadığı belirtildi.

Faslılar, ele geçirdikleri ve cinayetlerde kullanılan Belçika yapısı silahları ve sanığın itiraflarını kanıt olarak gösteriyor.

Belliraj'ın Belçika'da işlediği, bugüne kadar "faili meçhul" kalan cinayetler arasında, 23 Temmuz 1988'de, Yahudi asıllı olduğu gerekçesiyle öldürülen bakkal Raoul Schouppe (65), 16 Ağustos 1988'de eşcinsel olduğu için kaçırılan ve öldürülen Marcel Bille (53), 29 Mart 1989'da "ılımlı" oldukları gerekçesiyle öldürülen Brüksel İslam Merkezi imamı Abdulajh El Hasi ve kütüphane görevlisi Salem El Behir, 20 Haziran 1989'da "ABD yandaşı bir ülkeye çalıştığı için" öldürülen Suudi Arabistan Büyükelçiliği şoförü Samir Gahez Rasoul (24), 3 Ekim 1989'da öldürülen Belçika Yahudi Koordinasyon Komitesi Başkanı Prof. Joseph Wibran bulunuyor.

Faslılar, çeşitli cinayet planları da ele geçirilen terör örgütünün Belçika'da büyük soygunlar yaparak finans kaynakları elde ettiklerini de örnek ve tarihlerle bildiriyor.

Örgütünün Belçika ve Lüksemburg'da gerçekleştirdiği cinayet ve soygunların listesinin Brüksel'e aktarılmasının ardından Belçikalılar, ilk aşamada "Fas'ın verilerine fazla güvenilmeyeceği, bunların abartılı olabileceği" yönünde açıklamalar yapmışlardı.

Bu gelişmelerin ardından, Belçika İstihbarat Servisinin (SP), en az 6 cinayetle itham edilen Abdülkadir Belliraj'ı kadrolu ve maaşlı ajan olarak uzun yıllar çalıştırdığı ortaya çıkmıştı.

Belçikalı yetkililer, Fas asıllı Belçika pasaportlu Abdülkadir Belliraj'ın "sosyal ve ideolojik faaliyetlerinin" bilindiğini, ancak hiçbir zaman terörist olarak kayıtlara geçmediğini belirtmişlerdi.

Belçika, istihbarat servisinde en az 8 yıl resmen görev yapan, 2000 yılından beri de Belçika pasaportu taşıyan bir kişinin, aynı dönemde Usame Bin Ladin ve El Kaide ile temaslarının ortaya çıkarılmasından kaynaklanan sıkıntısını da gizleyemiyor.

Belçikalılar, Fas'a gönderilen 6 kişilik heyetin temaslarının ardından, bu ülkeden gelen bilgilerin doğruluğunu kabullenmek ve soruşturmaları genişletmek durumunda kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious