Belediye, İGDAŞ'ı satıyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Kadir Topbaş, İGDAŞ'ı satmayı düşündüklerini, İDO ve KİPTAŞ'ı da halka açacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İGDAŞ'ın Adalar'a off-shore (deniz geçişi) projesi ile doğal gaza kavuşturma çalışmalarının son kaynağının yapıldığı törende gazetecilere açıklama yapan Topbaş, İGDAŞ'ın çalışma alanlarının artık İstanbul ile sınırlı olmadığını, İGDAŞ'ın uluslararası boyutta imzalar atmaya başladığını söyledi.

Topbaş, İGDAŞ'ın Şam'da doğal gaz çalışmaları için bir noktaya geldiğini dile getirerek, Cidde Belediye Başkanı ile yaptıkları bir protokolde, Cidde'de doğal gazı sanayide kullanmak için bir çalıma başlatacaklarını anlattı.

Kadir Topbaş, Mekke ve Medine'de doğal gazın soğutmada kullanılması için bir teknolojik işbirliğinin ön görüşmesini yaptıklarını da bildirdi. Güney Romanya'da da aynı şekilde görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin özel sektör tarzında çalıştıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

''Bu çalışmalarda yurt dışı ile de temas halindeyiz. Gittiğimiz seyahatlerimize şirketlerimizi götürüyoruz. Sayın Başbakanımızın Makedonya ve Bosna-Hersek seyahatlerine de katıldılar. Orada görüşmelere girdiler. Bunu yapıyoruz, çünkü daha sonradan İGDAŞ'ı satışa çıkarttığımız zaman 'iyi para alalım' diye uluslararası boyutta olmasını istiyoruz. İDO'yu da halka açacağız. Aynı şekilde KİPTAŞ'ı da halka açmayı düşünüyoruz daha ileride. Ama İGDAŞ'ı da satmayı düşünüyoruz.''

İGDAŞ'IN İSTANBUL'A HİZMETLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ'ın İstanbul'da çok büyük hizmetler verdiğini, insanların yüzde 90'ına doğal gaz ulaştırıldığını ifade ederek, şirketin başarılı ve dünya standartlarının üstünde olduğunu ifade etti.

Topbaş, bir gazetecinin ''İGDAŞ satışı ile ilgili teklif geldi mi?'' sorusuna karşılık, ''Gelenler var, gidenler var. Yurt dışı bağlantılar, ilişkiler ne kadar gelişirse, uluslararası platforma ne kadar çıkarsa, marka değeri ne kadar yükselirse iyi para alırız. Biz de o bağlantıları yaparak belirli düzeye çıkardıktan sonra satmayı düşünüyoruz'' dedi.

Topbaş, yurt dışından teklif olup olmadığına ilişkin soru üzerine de, ''Var'' yanıtını verdi. Kadir Topbaş, ''Bunlar büyük yatırımlar. Bunları satmak suretiyle biz buradaki kaynaklarımızı İstanbul'un ulaşım ve diğer problemlerini çözmede kullanmayı düşünüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious