Belediye, kapı dolaşarak işsiz arıyor

Belediye, kapı dolaşarak işsiz arıyor.13621
  • Giriş : 24.05.2008 / 22:46:00

Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, iş güvenceli meslek kursları için kapı kapı dolaşarak işsiz aradıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdal Öner, Teomanpaşa Halk Eğitim Merkezi'nin yılsonu sergisinin açılış törenine katıldı. Sakarya Parkı içindeki Kepez Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezi'ndeki törende konuşan Öner, yer tahsisiyle AB projesi kapsamında Kepez'e yapılan 2 halk eğitim merkezinde binlerce kişinin eğitim aldıklarını bildirdi.

Öner, sektörlerin ara eleman ihtiyacını karşılamak ve ilçedeki işsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla turizm, otomotiv, kesme çiçek ve tarım sektörüne yönelik 3 tane iş güvenceli ve maaşlı mesleki eğitim kursları açtıklarını, ancak mesleki eğitim kurslarına yeterli ilgi gösterilmediğini kaydetti.

Öner, ''Eskiden vatandaşlarımız kapı kapı dolaşarak iş arıyordu. Açtığımız mesleki eğitim kursları için şimdi biz kapı kapı dolaşarak işsiz arıyoruz. Gençlerimize, iş garantili ve maaşlı kurslarımıza katılmalı çağrısında bulunuyorum'' diye konuştu. Öner, bu gençlere işe yerleştirecekleri yönünde güvence verdiklerini de dile getirdi.

AB üyelik süreciyle ''her işi yaparım'' anlayışının sona erdiğini anlatan Öner, ''Artık mesleki sertifikası olan bir kişi işe alınıyor. Bugün inşaatta sıvacılık yapmak isteyen bir kişinin, o konuyla ilgili bir sertifikasının olması gerekiyor. Ailelere, işi olmayan çocuklarını bu kurslara göndermeleri çağrısında bulunuyorum'' dedi.

Teomanpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yakup Hoplar da 2007-2008 döneminde açtıkları 344 kurstan 6 bin kursiyerin yararlandığını, 1500 kursiyerin sertifika almaya hak kazandığını, 700 kişinin de okuma-yazma kursunu bitirdiğini söyledi.

Daha sonra Kepez Belediye Başkanı Öner, okuma-yazma kursunu bitiren 65 yaşındaki Durkadın Öztürk'e sertifikasını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious