Belediye araziyi 100 katı fiyata aldı

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Siirt'te Hazine'den 22 bin YTL'ye alınan 108 dönüm arazi 2 yıl sonra yaklaşık 100 katı fiyata, 2 milyon 160 bin YTL'ye Belediye'ye satıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arazinin 2 yıl içinde büyük kentlerdeki emlak fiyatlarıyla yarışacak oranda değerlenmesi tartışma yarattı. Bazı Belediye Meclis üyeleri, işlemi rant yaratma girişimi olarak değerlendirdi.

Siirt'te 2 yılda tam 100 kat değerlenerek 5 kez el değiştiren arazinin alım satım süreci 2005 yılında başladı.

Hazine'ye ait 108 dönüm arazi ilk olarak Abdülaziz Ekinci adlı kişi tarafından 22 bin YTL'ye satın alındı.

Merkez Yağmurtepe mevkiinde bulunan arazi 6 gün sonra bu kez dönemin Siirt belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Kebapçı tarafından aynı fiyattan alındı.

Arazi bir süre sonra 18 bin 500 YTL'ye, yaklaşık 1 yıl sonra da 19 bin YTL'ye başka bir kişiye devredildi. Arazinin son alıcısı ise 8 ay sonra Siirt Belediyesi oldu.

Belediye, encümen kararıyla araziyi 100 kat fazla değerle, yani 2.1 milyon YTL'ye satın aldı.

İşte bu satış karşısında bazı meclis üyeleri, 45 milyon YTL borcu bulunan belediyenin büyük zarara uğratıldığını önü sürerek tepki gösterdi.

Belediye yetkilileri ise arazinin alınmasındaki amacın TOKİ'ye devretmek olduğunu savundu. Oysa TOKİ'nin arsaya yakın bölgede daha önce yaptığı konutların ilgi görmediği belirtiliyor.

Siirt Belediye Meclisi'nin ve Denetleme Kurulu'nun DTP'li üyesi Hidayet Elinç, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Belediye'nin bu satışla eski başkan yardımcısı Muhsin Kebapçı'ya rant sağladığını iddia eden Elinç, AKP'li Belediye Başkanı Mervan Gül'ün de görevini kötüye kullandığını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious