Belediye başkanı barakada yaşıyor

Belediye başkanı barakada yaşıyor.14614
  • Giriş : 06.01.2008 / 22:44:00

Bayındırlık Bakanlığı, Ankara'nın Bala ilçesi'nde meydana gelen depremde konutları ağır hasar gören evsahiplerine, 300 YTL kira yardımında bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ankara'nın Bala ilçesinde deprem nedeniyle konutları ağır hasar gören hak sahiplerine bu aydan itibaren 300'er YTL kira yardımında bulunulacağını söyledi.

Özak, beraberinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, müsteşar yardımcıları, Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz ve AK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca ile birlikte Bala ilçesinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Kaymakamlık binasında Bala Kaymakamı Mustafa Kamuran Ballı'dan çalışmalarla ilgili brifing alan Bakan Özak, daha sonra beraberindekilerle birlikte merkeze bağlı Abazlı Mahallesi'ne geçti.

Özak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 Aralık ve 27 Aralık'ta meydana gelen depremlerin ardından 100'ün üzerinde teknik elemanla yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını, 3 bin 528 yapının incelendiğini, buna göre 834 konutun, 63 ahırın ve 3 iş yerinin ağır hasarlı olarak tespit edildiğini söyledi.

Hasar tespit sonuçlarının vatandaşların bilgisine sunulacağını ve hak sahiplerinin belirleneceğini ifade eden Özak, yarından itibaren de yapılacak konutlar için yer tespiti çalışmalarının başlayacağını belirtti.

Tespit edilecek hak sahiplerine ocak ayından itibaren 300 YTL kira yardımı yapılacağını anlatan Özak, bu kapsamda yarından itibaren kaymakamlığın emrine 600 bin YTL verileceğini bildirdi.

"Öğrencilerimizi Ankara'dan buraya taşırız"

İlçedeki okullarda eğitimin devam ettiğini, öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları gerektiğini belirten Özak, "Bazı çocukların okula gitmediğini, bir kısmının Ankara'ya gittiğini öğrendik. Eğitimden geri kalmamaları için her şeyi yapacağız. Gerekirse öğrencilerimizi Ankara'dan buraya taşıyacağız, Ankara'daki okullara yerleştireceğiz"dedi.

Belediye başkanı barakada yaşıyor

Bu arada Bala'da meydana gelen depremin ardından, Afşar Beldesi Belediye Başkanı Bayram Küçük, yaptığı barakada ailesiyle birlikte yaşıyor.

Dedebey Mahallesi'ndeki evinin bahçesine önce, Kızılay'ın çadırını kuran Başkan Bayram Küçük (45), "Daha iyi şartlarda barınmak ve ısınmak için", çadırın yanına baraka yaptı.

Küçük, tahta ve metal kullanarak iskeletini oluşturduğu barakanın çevresini naylon çadır ve çuvallarla kapladı.

Başkan Küçük, evinden barakaya elektrik çekti. Barakaya televizyon ve elektrikli soba getiren Küçük ailesi, yemeklerini de barakaya kurdukları sobada pişiriyor.

Küçük, "Benim evim, yöredeki birçok eve göre daha iyi, betonarme. Depremde küçük çatlaklar oluştu. Ancak, depremler, artçılar nedeniyle ailece tedirgin oluyoruz. Bu nedenle eve giremiyoruz, burada barınıyoruz. Etrafını naylonla kapladığım için baraka, çadıra göre daha iyi ısınıyor" dedi.

Bala'da, 27 Aralık'ta 5.5, 20 Aralık'ta da 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, sarsıntı Ankara ve çevre ilçelerden de hissedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious