Belediye Başkanına askerlik şoku

  • Giriş : 14.09.2007 / 10:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:32:15

Vatani görevini bedelli olarak yapan Kuşadası’nın AK Parti’li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, yeniden askere çağrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fuat Akdoğan’ın askerlik görevini sahte belgelerle yaptığına ilişkin ilk iddia 1994 seçim döneminde belediye başkan adaylarından Lütfi Suyolcu tarafından gündeme getirildi. Bu dönemde ve sonrasında yapılan ihbarları değerlendiren ASAL, Akdoğan’ın Avusturya’da çalıştığını beyan ettiği şirketle, Kuşadası’nda babasına ait şirketlerden resmi olarak bilgi istedi. Gönderilen yanıtlarda Akdoğan’ın 1985 yılında bedelli askerlik yapmak üzere başvurduğunda ve yurt dışında olduğunu beyan ettiği süreçte, Türkiye’de ve babasının şirketinde sigortalı olarak çalıştığı saptandı. Bunun üzerine ASAL, Kuşadası Askerlik Şubesi’ne yazı göndererek, 22 yıl önce Burdur’da bedelli askerlik yapan Akdoğan’ın tekrar askerlik hizmeti yapmak üzere çağrılmasını istedi. Askerlik Şubesi de Kaymakamlığa başvurarak Akdoğan’ın polis kanalıyla kendilerine teslim edilmesini istedi.

Başkanlığı düşebilir

Gelişmeleri haber alan Akdoğan yasa dışı hiçbir işlem yapmadığını, bir yanlış anlaşılmanın sözkonusu olduğunu belirterek Milli Savunma Bakanlığı’na başvurmak üzere Ankara’ya gitti. Hakkındaki suçlamalar sabit görüldüğü taktirde, resmi makamları yanıltmak, askerlik görevinden kaçmak, eksik yapmak suçlarından askeri mahkemede yargılanacağı, 14 ay daha askerlik yapacağı belirtildi. Akdoğan’ın belediye başkanlığının da düşeceği kaydedildi.

KANIT DİYE BU FOTOĞRAFLARI SUNDU

“Sunduğum belgeler gerçek” diyen Akdoğan, Burdur’da 1985’te bedelli askerlik yaparken çekilmiş fotoğraflarını basına dağıttı.

 

Babamın hatası!

Akdoğan 1982 yılında şirketlerinin Avusturya şubesinde rehber ve pazarlama sorumlusu olarak görevlendirildiğini belirterek, “Avusturya devletinden resmi oturma izni aldım. Avusturya sosyal güvenlik kurumundan çalışma izni aldım. Ve her yılımı belgelendirdim. 14 Aralık 1985 günü Burdur’da askeri birliğime teslim oldum. 14 Şubat 1986 günü askerlik yükümlülüğümü tamamladım” dedi. Akdoğan aynı anda iki ülkede çalışıyor gibi görünmesinin babasının hatasından kaynaklandığını savundu: “Gerek askerlik sürem boyunca, gerekse de Avusturya’da olduğum sürede babam ‘oğlumun sigorta hakkı yanmasın’ düşüncesi ile Türkiye’de primlerimi yatırmış.”


VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious