Belediye başkanına müebbet hapis talebi

Belediye başkanına müebbet hapis talebi.6894
  • Giriş : 10.03.2008 / 22:39:00

Kocaeli'nde gerçekleştirilen operasyon kapsamında yakalanan ve aralarında belediye başkanları ile bir astsubayın da bulunduğu suç örgütüne yönelik soruşturma tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hazırlanan iddianamede, Kocaeli Merkez Suadiye Beldesi'nde Fikret Gündüz'ün yakınları ve kamu kurumlarında görevli bazı görevliler ile birlikte çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu, bu örgütün adam öldürmeye azmettirmeden silah ve uyuşturucu ticaretine, ihaleye fesat karıştırmaktan haksız kazanç temin etmeye kadar birçok suçu işledikleri anlatıldı. Örgütün lideri olduğu ileri sürülen Fikret Gündüz'ün iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsinin istendiği iddianamede, bir belediye başkanına ağırlaştırılmış müebbet hapis, diğer sanıklara da çeşitli oranlarda hapis cezası talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş'un hazırladığı iddianamede, organize suç örgütünün lideri olduğu öne sürülen Fikret Gündüz ve kardeşlerinin Suadiye beldesinin ileri gelen ailelerinden olmaları ve siyasi çevreleri nedeniyle gerçekleştirdikleri olaylardan dolayı mağdur olan kişilerin şikayetçi olamadıkları belirtildi. Şikayetçi olanların ise bazı kamu görevlileri ve araya giren bazı şahıslar tarafından tehdit uygulanarak şikayetlerinden vazgeçirilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Müjdat Akhisar ve Mehmet Kaplan isimli şahısların öldürülmesinin Fikret Gündüz tarafından azmettirildiğinin belirtildiği iddianamede, Gündüz'ün kurduğu yemek fabrikası ile Kocaeli'nde yapılan yemek ihalelerine fesat karıştırmak maksadıyla özellikle bölgede hatırı geçen belediye başkanlarına talimat vererek ihaleleri kendisinin aldığı ileri sürüldü.

Gündüz'ün yemek ihalelerini kendisine vermeyen işyeri sahiplerini tehdit ettiği, ihalelerin iptalini engellemek amacıyla da kendisine yakın olan gazetelerde çalışan bazı bölge muhabirlerine talimat verip kendi lehine haberler yayınlatarak kamu desteğini sağladığı ifade edildi.

Şüphelilerin gerçekleştirdiği iddia edilen 33 eyleme yer verilen iddianamede, tüm olaylar incelendiğinde şüpheli Fikret Gündüz'ün kardeşleri ve yeğenleri aracılığıyla örgüt kurarak bölgede kendisine rant sağladığı belirtildi. Örgütün gelir sağlamak amacıyla uyuşturucu ticareti, çek senet tahsilatı da yaptığı kaydedildi. İddianamede lider Gündüz'ün jandarma astsubayına rüşvet vermekten adam öldürmeye kadar birçok suça karıştığı iddia edildi.

Köseköy Jandarma Karakol Komutanlığı'nda astsubay olan M. M.'nin hukuki konularda örgüte yardımcı olduğu, Gündüz'den aldığı borç paralar nedeniyle kanunsuz isteklerine boyun eğdiği ve şahıslara ait araçlara ceza yazılmasını engellediği ifade edildi. Uzunçiftlik Belediye Başkanı Yaşar Sönmez'in, öldürülen Mehmet Kaplan isimli şahsın yemek fabrikasında daha önce müdür olarak çalıştığı sırada Kaplan ile arasının açıldığı, Sönmez'in Fikret Gündüz ile birlikte Kaplan'ın ölüm olayını planladığı ve azmettirici olduğu kaydedildi.

Sarımeşe Belediye Başkanı Ergün Berdan'ın bölgedeki fabrikaların yemek ve nakliye ihalelerinin Gündüz'e ait şirketlere verilmesi konusunda girişimlerde bulunduğu, bazı fabrikaların yemek ihalelerinin alınmasını sağladığı anlatıldı. Büyükderbent Belediye Başkanı Zafer Arat'ın da ihaleler konusunda Fikret Gündüz ve adamlarına yardımcı olduğunun anlatıldı iddianamede, Demokrat Parti Derince İlçe Başkanı Mümin Büyükkaya'nın ihale takipçiliği yaptığı, Gündüz'ün talimatı ile Kocaeli Devlet Hastanesi, Çocuk Esirgeme Kurumu yemek ihalelerini alması konusunda yetkililerle görüşerek bu konuda aracılık yaptığı belirtildi.

İddianamede, şüphelilerden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda zabıt katibi olarak çalışan Ozan Kaynak'ın Fikret Gündüz ile Kocaeli'nde görüştüğü anlatıldı. Gündüz'ün, Arslanbey Belediye Başkanı Fahrettin Yılmaz'ın 'adam öldürme' suçundan yargılanıp ceza aldığı dosyasının Yargıtay'da incelenerek lehine bozulması ve tahliye edilmesi için Kaynak'a 4 bin dolar verdiği öne sürüldü.

İddianamede, suç örgütünün lideri olduğu ileri sürülen Fikret Gündüz'ün "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, "ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, resmi evrakta sahtecilik, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından da 94 yıldan 252 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Uzunçiftlik Belediye Başkanı Yaşar Sönmez ile şüpheli Muharrem Arpacı'nın da "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Sarımeşe Belediye Başkanı Ergün Berdan, DP Derince İlçe Başkanı Mümin Büyükkaya ve Büyükderbent Belediye Başkanı Zafer Arat'ın "suç örgütüne üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak ve görevi kötüye kullanmak" suçlarından 12 yıldan 32 yıla kadar, Astsubay Mustafa Mert'in ise 11 yıldan 33 yıla kadar hapsi istenirken diğer şüphelilerin de 1 yıldan 57 yıla kadar değişen hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious