Belediye başkanına suikast girişimi

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Japonya'nın Nagazaki şehri Belediye Başkanı Iccho Ito'ya, seçim kampanyalarında bulunduğu sırada suikast girişiminde bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kafasına ateş edilen 61 yaşındaki Başkan Ito, ağır yaralandı.

Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre Ito, Nagazaki kentinde halka konuşma yaptığı sırasında kendisine ateş edildi. Saldırının Japon yer altı dünyasının ünlü "Yakuza çetesi" tarafından yapıldığı ileri sürüldü.

Japon televizyonlarının haberlerine göre yüzü kanlar içerisinde kalan Ito, yoğun bakıma alındı. Ameliyat edilen Ito'nun bilincinin kapalı olduğu ve tedavi girişimlerine cevap vermediği açıklandı. Saldırıyı gerçekleştiren Tetsuya Shiroo halk tarafından yakalanarak polise teslim edildi. Polisler suikast girişiminde bulunan Shiroo'nun Japonya'daki en büyük yer altı mafyası "Yakuza" örgütüne bağlı olduğunu, Ito'ya arka tarafından birkaç el ateş ettiğini açıkladı. Shiroo kasten adam öldürmeye teşebbüs suçundan göz altına alındı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Umarım yetkililer gerekli araştırmayı yapar ve olayı kimin gerçekleştirdiği açığa çıkar" dedi. "Yakuza" dünyanın en büyük organize suç örgütlerinden birisi olarak biliniyor. Japonya'daki bazı kesimler hükümetin örgütü gizli olarak desteklediğini iddia ediyor. Büyük şirketlere ve politik güce sahip olan örgütün özellikle polisin güvenliği sağlayamadığı yerlerde para karşılığı görev yaptığı ve güvenlik güçleriyle yakın ilişkilerinin olduğu ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious