Belediye delil için zabitalara fotograf çektiriyor

Belediye delil için zabitalara fotograf çektiriyor.82054
  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Samsun Büyüksehir Belediyesi (SBB) üç ay önce ilan, reklam ve tanitim panolarinin olusturdugu görüntü kirliligi ve basibosluga son verecek yönetmeligi uygulamaya basladi. Sokak sokak gezerek is yerlerinin tabelalarini kontrol eden SBB zabitalari, kurallara aykiri tebelalari tespit etti. Olabilecek itirazlar karsisinda ise savunma yapabilmek amaciyla çalismalari fotograf makinelerinin yardimiyla kayit altina aldi.

Fotografli delil uygulamasi baslamadan önce esnaf ile zabita erleri arasinda kavga bile yasandigina isaret eden SBB Zabita Müdürü Adem Yüksel, üç aydir itiraz için bile kapilarina kimsenin gelmedigini söyledi. Yüksel, " Vatandaslarimiza uyarilari karsisinda önümüze çikacak sorunlari kendimzi savunabilmek için uygun olmayan levhalarin fotografini çekerek arsivliyoruz. Ileride çikabilecek bir sorun karsisinda delil olarak kullanacagiz. Isi bastam siki tutup herkese esit uygulama yaptigimiz için bu zamana kadar bir sorunla karsilasmadik." dedi.

SBB zabitalari cezayi uygulamadan önce yönetmenlige aykiri is yerlerinin tabelalarini tespit ediyor. Sonra bu is yerlerinin fotografini çekiyor. Ardindan tebligat göndererek bir hafta içinde levhanin kanunlara uygun hale getirilmesini istiyor. Bir hafta içinde düzetme yapilmayan is yerine 123 YTL para cezasi kesiliyor. Ayrica zabita ekiplerince levha kesilerek indiriliyor. Bu islemlerin karsiligi olarak da yapilan masraf ve masrafin 20'si kadar fazla ücret aliniyor. Bütün uyarilara ragmen düzeltme yapmayan ve zabitanin uygulamalrina izin vermeyen isletme sahiplerini is yerleri ise kapatiliyor.

SBB Meclisi'nce onaylanan yönetmelige aykiri reklam yapanlara 123 YTL para cezasi uygulaniyor. Bilboardlar SBB tarafindan belirlenen yerlere kurulacak. Açik hava medya araçlari, diger ilan, reklam vasitalari ve levhalar: Kültür ve Tabiat Varliklari Koruma Kurulu'ndan izin almadikça sit alanlari ile tescilli tasinmaz kültür varliklari üzerinde trafik görüs mesafesini, yaya geçis ve dolasimini engelleyecek sekilde elektrik direkleri üzerinde belediyeden kiralanan yerler disinda kamuya ait alanlara tesis edilemeyecek.

Konut alanlarindaki yapilarda isikli yada isiklandirilmis tanitim levhalari kullanilamayacak. Öte yandan iki agaç ya da direk arasina asilan bez-musamba üstüne boya veya yapistirma teknigiyle olusturalan pankartlar tamamen yasaklandi.Bir esnafin panosu ise yüzeyden en fazla 30 santim çikintili, eni ise en çok 70 santim olacak. Tabelanin uzunlugu ise serbest birakildi. Uygulamadan çok memnun kaldigini belirten esnaf Mustafa Bas(38), "Bu uygulama sayesinden görüntü kirliligi büyük ölçüde önlenmis olacak. Bunun yanisira itiraz karsisinda delil sunmak için zabitalarin fotograf çekmesinide uygur buluyorum."dedi. Esnaf Bas, "Fotografli delil sayesinde olumsuz bir dirim karsisindan fotograflar üzerinden rahatça sorunlar çözülebilecek" diye ifade etti.

SBB Genel Sekreteri Kenan Sara ise yönetmeligi uygulamakta kararli olduklarini açikladi. ''Samsun' un çehresi degisecek." diyen Genel Sekreter Sara, "Bugüne kadar herkes kafasina göre levha yaptiriyordu . Herkes istedigi yere, istedigi büyüklükte bir seyler asiyordu. Artik buna izin vermeyecegiz. Kente disiplin getirecegiz." seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious