Belediye görüşmeleri tamamlandı

Belediye görüşmeleri tamamlandı  .10128
  • Giriş : 05.03.2008 / 09:27:00

TBMM Genel Kurulunda ele alınan, bazı belediyelerin kapatılmasını öngören yasa tasarısının görüşmeleri, Hükümet ve Komisyonun yerine oturmaması nedeniyle tamamlanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, tasarının, ''Yürürlükten kaldırılan hükümleri'' düzenleyen 3. maddesinin 4. fıkrası görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, her ülkede belediye olma kriteri bulunduğunu, Türkiye'de de 2005 yılında çıkarılan Belediye Yasasında 2 bin olan nüfus kriterinin 5 bine çıkarıldığını hatırlattı.

Muhalefet milletvekillerinin bunun uygulanmamasını istediğini belirten Atalay, ''Bir yerde kural koymazsanız, çizgiyi çizmezseniz hiçbir tasarrufta bulunamazsınız. Ciddi belediyecilik yapmak istiyorsanız, hizmet vermek istiyorsanız bu tasarrufları yapmak zorundasınız'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Genel Kurulun 14 saatten fazla çalıştığına dikkati çekerek, ''Sırf seçimlerde uygulansın diye bu kadar gayrı insani şekilde çalışılmasını kınıyorum. Bu çalışma biçimi, Anayasaya, İLO standartlarına ve yasalara aykırıdır. Yasama çalışmaları titizlik ister. Niye bu çalışmaları hep vatandaşların uyuduğu saatlerde yapıyoruz da, gündüz yapmıyoruz? Bu konudaki mücadelem sürecek'' dedi.

Görüşmeler sürerken birleşime ara verildi. Verilen aranın ardından Komisyon ve Hükümetin yerine oturmaması üzerine, Başkanvekili Nevzat Pakdil birleşimi kapatırken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, söz istedi.

Vural, ''Yarım saat önce AKP'li milletvekilleri evlerine gönderildi. Biz niye burada bekliyoruz? Gruplar arasında mutabakat sağlayabilirdik. Komisyon ve Hükümet, AK Parti'li milletvekillerine göre hareket ediyor. Sırf kapatmak için birleşime ara verdiniz. Bu tutumu kınıyorum'' dedi.

Pakdil, birleşimi saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı. Bu arada, MHP'li milletvekilleri, AK Parti Grup Başkanvekillerine tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmeleri başından beri izlediğini ifade eden milletvekilleri, tasarı görüşülürken AK Parti'lilerin Genel Kuruldan ayrılmasını eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious