Belediye mahkeme kararını hiçe sayıyor

Belediye mahkeme kararını hiçe sayıyor.16743
  • Giriş : 04.04.2008 / 17:47:00

Diyarbakır'da inşa ettiği düğün salonu belediye tarafından yıkılan bir vatandaş, belediyenin, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkımı gerçekleştirdiğini belirterek, suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni Sebze Hali Kavşağı civarında ortakları Mehmet Onur ve Haşim Kayakçı ile düğün salonu inşa eden Celal Demirtaş, Bağlar Belediyesinin, yapının imara uygun olmadığı gerekçesiyle 20 Mart 2008 tarihinde yıkım kararı aldığını söyledi.

Yıkım kararının kendilerine tebliğ edilmesi üzerine Diyarbakır 2. İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma istemiyle başvurduklarını belirten Demirtaş, mahkemenin de dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte olması nedeniyle yürütmeyi durdurma kararı aldığını bildirdi.

Ancak belediyenin yasal prosedürü uygulamadan ve mahkeme kararına aldırış etmeden yıkımı gerçekleştirdiğini savunan Demirtaş, ''Yapı sahibinin böyle bir durumda 2 ay içinde itiraz hakkı var. Ancak belediye bu süreyi beklemeden ve tebligattan sonra 7 gün beklemesi gerektiği halde 6. gün dolmadan mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaatımızı yıkmıştır'' dedi.

Bağlar Belediyesinin yıkım işleminin tamamen hukuksuz bir şekilde gerçekleştiğini belirten Demirtaş, zararlarının tazmin edilmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve uğradıkları zarar tazmin edilinceye kadar konunun peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious