Belediye meclisinde 'irtica' tartışması

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Bursa merkez Nilüfer ilçe Belediyesi Meclis toplantısı solcu, sağcı ve irticacı tartışmalarına sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gündemin 29'uncu maddesinde, ''Çevre Komisyonu'nun belediye sınırları içindeki isimsiz cadde ve sokakların isimlendirilmesi'' raporunun görüşüldüğü sırada, meclis toplantısına katılan vatandaşların tepkileri ortaya çıktı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, meclis kararı olmadan 5,5 yıldır kullanılan isimlerin değiştirilmeden kabul edilmesini talep ederken, AK Parti grubu, kullanılan kimi isimlerin değiştirilmesini talep etti.

''Biz bu isimleri seçerken, demokrasi, laiklik, cumhuriyet ve Atatürkçülük adına bedel ödemiş isimleri seçtik. Eğer, burada tartışılan bir isim varsa onu tartışalım. Ama tartışılmayacak olduğuna inandığımız isimleri önerdik'' diyen Bozbey şöyle devam etti: "Bu anlamda 5.5 yıldır da karar alınmamasına rağmen, burada kullanılıyor, kabul görmüş isimlerdir. Kimdir bunlar, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı gibi Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucularıdır bunlar. Laik, cumhuriyetçi hepsi de aydınlık bir Türkiye için üreten, düşünen insanlardır. Bunların çoğu da faili meçhul cinayete kurban gitmiştir. Yine Armağan Gerçeksi, Erdoğan Binyücel, Yusuf Büyükbaşaran, Hakan Sepetçi gibi isimler de Bursa basınına emek vermiş ama artık aramızda olmayan, ismini yaşatmak istediğimiz isimlerdi. Şimdi bu isimler (Efendim solcudur') deniyor. Eğer, bu inançlarını taşıyan kişiler, solcuysa 70 milyon solcudur, arkadaşlar.''

Bozbey, AK Partinin sayısal üstünlükle bu değişiklikliri yapması halinde, bunu bir süreç olduğunu ve yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

AK Parti grubu sözcüsü Ali Hasdemir ise, belediye yönetiminin bazı sivil toplum örgütlerinin üyelerini meclise getirerek, meclis üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti. Caddelere verilen isimlerin 2000 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin de gündemine getirildiğini, ancak kabul görmediğini, isimlerin meclis onayından geçmediğini dile getiren Hasdemir, şunları söyledi: "Biz herhangi bir sokağın ya da caddenin ismini değiştirmiyoruz. Çünkü, bugün tabelalara asılan isimlerin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. 'Meclis ne derse desin ben bildiğimi yaparım' derebeyliğini de kimse gösteremez. Ayrıca Atatürk'ü böyle bir şeye alet etmek doğru değildir, o herkesin ortak değeridir.''

Ateşli tartışmaların yaşandığı salonda, emekli bir gazeteci söz alarak, "Bu aydınların büyük bölümünü irticacılar öldürdü'' demesi üzerine ortam gerildi. Bu sırada Başkan Bozbey, zabıtayı çağırarak, itiraz eden AK Partili meclis üyelerini salondan çıkarmak istedi. Yaşanan tartışmalar uzun süre devam etti.

Maddenin yapılan oyması sonucunda ise, madde AK Partili meclis üyelerinin oyları sayesinde oy çokluğu ile kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious