Belediye unutunca ortada kaldılar

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Isparta Belediyesi paneli unuttu, engelliler ortada kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gelişme üzerine belediyeyi arayan Dernek Başkanı İsmail Er’e gösterilen salonda düğün olduğunu öğrenen 200 konuktan birçoğu evine döndü. Belediyenin ilgisizliğine kızan Dernek Başkanı İsmail Er, sorumluların konuklardan özür dilemesini bekliyor.

Görme engelliler iki ay önce Isparta Altı Nokta Körler Derneği’ni kurdu. Çeşitli faaliyetler yapan dernek, düzenleyecekleri "Türkiye’deki Engelliler ve Sorunları" paneli için Isparta Belediyesi’nden destek istedi. Kendilerine belediyeden salon konusunda yardım edileceği sözü verildi. Geçtiğimiz hafta çeşitli etkinlikler yapan körler derneği daha sonra engelliler için yapılacak panel için belediyenin bildirdiği Halk Eğitim Merkezi’ndeki salona gitti. Ancak salona giden Altı Nokta Körler Derneği Isparta Şube Başkanı İsmail Er ve üyeler, çalışanlardan kendilerine herhangi bir panel bilgisi verilmediğini ve salondaki sandalyelerin bir düğüne kiraya gittiğini öğrenince şok oldu.

Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Ergincan’ı arayan Isparta Şube Başkanı İsmail Er’e, panelin unutulduğu bildirildi. Sorunun çözümü için Dernek Başkanı Er’e paneli Halı Sarayı Düğün Salonu’nda yapması önerildi. Öneriyi kabul eden Er ve engelliler, söylenen salonda düğün olduğunu fark edince yine şaşkına döndü. Panelin yapılacağı salon saatler geçmesine rağmen bulunamayınca konuklardan çoğu evlerine dönmek zorunda kaldı. Böylece, Isparta’da iki ay önce faaliyete geçen 6 Nokta Körler Derneği’nin Isparta Belediyesi’nin katkılarıyla düzenleyeceği panel fiyaskoyla sonuçlandı.

Son defa belediyeyi arayan Başkan Er, "Bu kez bize küçük bir salon gösterildi. Ancak saat 13.00’da başlayacak panelin saat 14.30’a gelmesine rağmen başlamaması nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Ankara ve çevre illerden gelen 200’e yakın konuktan büyük bir kısmı geri dönmek zorunda kaldı. Bize baştan ’kendiniz yapın’ denseydi, hazırlığımızı tamamlar, günü ve saatinde panelimizi yapar, hiç olmazsa konuklara rezil olmazdık." dedi.

Er, belediyeyi ve Ak Masa yetkililerini aradığında kendisine bunun telafi edilebileceğini ancak basın açıklaması yapmaması yönünde telkinlerde bulunulduğunu bildirdi. İşitme, görme, duyma ve diğer bütün engellilerin panele katılmak için bir araya geldiklerini kaydeden Er, belediyeden bekledikleri desteği bulamadıklarından yakındı.

Yerel yönetimlerin engellilerin faaliyetlerine yardımcı olması hakkında kanunlarda yer olduğunu aktaran Er, "Bu kadar ilgisizliğe karşı panele katılmak için gelen konuklardan özür diliyoruz. Aynı şekilde Isparta Belediyesi’nin de engelliler ve halktan özür dilemesini bekliyoruz. Bütün bunları ’ihmal ettik, unuttuk’ diyerek meseleyi hafife alıp geçiştirmesinler. Belediyeden daha sıcak daha içten bir ilgi bekliyorduk." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious