Belediye yıkım, fakirler yakacak derdinde

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Belediye ekipleri, Erzurum'un şehir merkezi olan Yakutiye'de oturulamayacak durumdaki evleri yıkarken, fakirler de enkazdan çıkartılan çürümeye yüz tutmuş odunları yakacak olarak topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karın tokluğuna çalışıyor, aldığı yardımlarla da evinin kirasını, elektrik ve su faturasını ödüyor. Ancak karakışın hakim sürdüğü Erzurum'da yakacak önemli bir sorun. 5 kuruşa metelik atan Kubat ailesi için yakacak tutarı çok para. Baba Fatih ve kızları bu ihtiyaçlarını karşılamak için gözlerini metruk binalara dikmiş durumda.

Alt kademe belediyelerinden Yakutiye Belediyesi'nin kentte bulunan terk edilmiş harabe halindeki evleri yıkması; şehri bu kötü görüntüsünden arındırdığı gibi Kubat ailesi gibi fakirlerin de yakacaklarını karşılamalarına yarıyor. Fen işleri ekipleri, günün ilk ışıkları ile birlikte eski Erzurum olarak anılan Yakutiye bölgesindeki oturulamayacak durumdaki evleri yıkıyor, fakirler de enkazdan çıkartılan çürümeye yüz tutmuş odunları topluyor.

Kara kışı bu metruk binalardan topladığı odunlarla geçireceğini söyleyen Fatih Kubat, halini şöyle özetliyor: "Allah'tan başka kimsemiz yok. Yemeğimizi, elbiselerimizi bu odunlarla temin ediyoruz. Çocuklarıma bu odunlarla bakıyorum."

Babalarının balta ve testere ile kestiği odunları taşıyan Fatma ile Selma ise odun taşıyarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

METRUK BİNALAR BALİCİLERİN MEKANI

Sayıları 5 bini bulan metruk binalar yıkılma tehlikesinin yanı sıra tinerci ve balicilerin mekanı olmuş durumda. Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, bu binaları yıkarak sokakta oynayan çocukları maddi ve manevi olarak koruduklarını söylüyor. "Bu binalarda olabilecek ahlaksızlığın önüne geçmek lazım" diyen Atınç, gerekçesini şöyle açıklıyor: "Metruk evler her türlü tehlikeye açık. Dışarda oynayan çocuklarımız ve bir sürü sapık var. Biz buraları yıkarak bir nevi çocuklarımızı bu sapıklardan korumaya çalışıyoruz. Bugüne kadar bir şey olmadı, ama olmayacak anlamına da gelmez."

Bugüne kadar 500'e yakın terk edilmiş bina yıktıklarını açıklayan Atınç, şöyle devam ediyor: "deprem bölgesi olan Erzurum'da bu evler ciddi tehlike arz ediyor. Burada oturan insanları Allah koruyor. Buralar normalde içinde oturulacak binalar değil. Tamamen temizlemek istersek 5 bin tane böyle bina var. Bölgemizde bulunan 42 mahalleden ancak dördü beşi imar görmüş. Gerisi terk edilmiş evlerle dolu. Bunların mülk sahipleri de ortada yok. Zamanla başka semtlere veya İstanbul Ankara, Bursa gibi başka illere göç etmiş. Biz bunları yıkıp odunlarını fakirlere, harfiyatını da şehir dışına çıkarıp izole ediyoruz."

5 bin metruk binanın tamamını yıkmak istemelerine rağmen buna ne zamanlarının ne de maddi imkanlarının yettiğini ifade eden Başkan Atınç, yıkım için Özel İdare'den yardım istiyor. Başkan Atınç, ancak bu kurumun yaz aylarında artan işleri nedeniyle kendilerine yardımcı olamayacağını bildirdiğini ifade ediyor. Atınç, kimsenin başına acı bir olay gelmemesini temenni ederek, kendi imkanları ile bu binaları tehlike durumuna göre yıkmaya devam edeceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious