Belediyecilikte çığır!

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Konya'nın Akşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerinin çamaşırlarının daha hijyenik şartlarda yıkanması için mahalleler arasına seyyar çamaşır makinesi kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Müdürlüğü, geliştirdiği projeyle sosyal belediyecilik alanında yeni bir çığır açtı. Belediye yetkilileri, Seydi Mahmut Hayrani Türbesi bahçesine kaydı bulunan ve daha sonra kayıt yaptıracak vatandaşların çamaşırlarını yıkayabilmeleri için seyyar bir çamaşır makinası yerleştirdi.

Vatandaşlar kirli çamaşırlarını getirerek sıraya giriyor. Çamaşırlar renkliler, beyazlar, hassas renkliler ve sentetikler olarak ayrılıyor. Çamaşırları bulunan herkese bir numara veriliyor. Böylece çamaşırların karışması önleniyor. Yıkama süresine göre çamaşır sahiplerine teslim etme zamanı bildiriliyor. Bu süre içerisinde vatandaşlar başka işlerini yürütüyor.

Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda 7 milyar 200 YTL'ye mal olan 10 kilogram çamaşır kapasiteli 1 adet çamaşır makinesi kurulduğunu belirtti. Deneme uygulamasına başladıklarını ifade eden Baloğlu, Akşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Müdürlüğü'ne kaydı olan ve yeni kayıt yaptıran ihtiyaç sahibi ailelerin çamaşırlarının yıkanacağını kaydetti. Çamaşır makinesinin her gün ayrı ayrı mahallelerde ihtiyaç sahibi insanların çamaşırlarının yıkanması için seyyar olarak dolaşacağını dile getiren Başkan Baloğlu, çamaşır makinelerinin vatandaşlardan gelen ihtiyaç ve talep doğrultusunda çoğaltılacağı bilgisini verdi.

Uygulama en çok kadınları mutlu etti. Çamaşır makinası olmayan evlerin hanımları hergün saatlerce elde çamaşır yıkamak zorunda kalıyordu. Saliha Özüdoğru adlı kadın, seyyar çamaşır makinasının iyi düşünülmüş bir icraat olduğunu vurgulayarak, projenin tüm mahallelerde hayat bulmasını beklediklerini aktardı.

Mahalle sakinlerinden Metin Sertoğlu ise, birçok vatandaşın evinde çamaşır makinası bulunmadığını söyleyerek, uygulamanın özellikle dar gelirli aileler açısından sevindirici olduğunu vurguluyor. Çamaşır makinası olmayan evlerde elbiselerin hijyenik olmayan şartlarda yıkandığını anlatan Sertoğlu, düşenceli davranışlarından ötürü belediye yetkililerine teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious