Belediyeden Çanakkale gezisi

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Küçükçekmece Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nda yaklaşık 250 bin insanın hayatını kaybettiği Çanakkale’ye gezi düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küçükçekemece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile engelli vatandaşların da bulunduğu yaklaşık 200 kişilik son kafile sabah saatleride ulaştığı tarihi yarımadada ilk önce Conkbayırı’nı gezdi. Burada şehitler için dua okuyan kafiledekiler, daha sonra Biga Köyü’ndeki Atatürk’ün evini ziyaret ettikten sonra 57. Alay Şehitliği’ni gezdi. Şehitlere vefa borçlarını yerine getirdiklerini belirten Başkan Yeniay, gezi sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şehirlerin yaşatılabilmesi için insanların kendileriyle ve şehirleriyle barışık hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Yeniay, kentsel dönüşüm projelerinin sadece konut yaparak başarıya ulaşamayacağını kaydetti. Yeniay, "Bir kentin konutlarını yenilemekle çağdaş seviye taşımanın imkanı yoktur, insanların kültürünün ilerlemesi ve geliştirilmesi de bununla paralel ilerlemelidir. Kendiyle barışık insanlar meydana getiremezsiniz, şehirle barışık hale getiremezseniz, ne o insanı ne de o şehri yaşatabilirsiniz. İşte bu yüzden Çanakkale gezimiz kültürel faaliyet açısından da büyük önem taşımaktadır" dedi.

Ülkenin bağımsızlığında ve bugünlere ulaşmasında birçok diyetin verildiğini aktaran Yeniay; " Bu ülke kendiliğinden bu noktaya gelmedi. Çok büyük diyetler ödendi. Binlerce şehit verdik. İşte bu diyetlerin neler olduğunu bir kez daha hatırlamak için Çanakkale’deyiz" şeklinde konuştu.

Bugüne kadar ilçedeki 17 bin vatandaşın tarihi yarımadaya getirildiğini bildiren Yeniay, bu sayının önümüzdeki seneye 20 bine çıkarılacağını ifade etti.

Şehitlikleri ilk kez ziyaret eden vatandaşlar ise Küçükçekmece Belediyesi’ne teşekkür etti. Vatandaşlar, "Çanakkale bizim için önemli bir yer, tarih kitaplarında okumuştuk, televizyonlarda görmüştük hep. Buraya gelerek görmek, dua okumak daha farklı hisler oluşturdu bizde. Ecdadımız bu vatanı kazanmak için kanlarını döktü, biz de buraya gelerek onlara vefamızı gösterdik" şeklinde duygularını dile getirdi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious