Belediye'den kurbanlık tavsiyesi

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık hayvan alırken vatandaşlardan fiziki ve genel sağlık kuralları açısından dikkatli olmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İBB'den yapılan yazılı açıklamada vatandaşların Kurban Bayramı'nda alacakları kurbanlıklar konusunda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bir dizi kurala dikkat çekildi. Belediye'nin açıklamasında vatandaşlardan öncelikli olarak hayvanların veteriner onaylı sağlık raporlarının olmasına ve yaşlarına dikkat etmeleri istendi. Açıklamada, kurbanlık hayvanların gözleri kör, kulakları kopmuş, boynuzları kökünden kırık, meme başlarının kopuk, topal, dişlerinin dökük olmaması gerektiği de hatırlatıldı.

Kurbanlık olarak seçilecek hayvanlar durgun ve halsiz, aşırı öksürük yada aksırıklı olmamalı, ağız ve burnunda akıntı olmaması ve derisi ile kıllarında parlaklık ve canlılık olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Kurbanlık hayvanların aşırı zayıf ve gebe olmaması gerektiği de belirtilerek vatandaşların kurban alırken hayvanların besili olup olmadıklarına da ellerini kullanarak bakmaları tavsiye edildi.

Küçükbaş hayvanın besili olup olmadığını anlamak için bel omurları el ile kavrandığında kemik uçları ve kaburga kemikleri kolaylıkla hissedilmemeli, belleri düz, yürüyüşleri dik ve düzgün olmalı. Büyükbaş hayvanlarda ise vücut çukurlarının kaybolmuş olmasına ve kemik uçlarının belirgin olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious