Belediyeden Melen suyu açıklaması!

Belediyeden Melen suyu açıklaması!.12531
  • Giriş : 18.07.2008 / 14:26:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden, “Melen sistemi hayata geçirilmeseydi, yağışlı mevsime kadar yetebileceği duyurulan içme suyu kaynaklarının çok daha önce tükenme riski bulunduğu” bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, önceki gün bazı basın-yayın organlarında Melen suyuna ilişkin yer alan haberlerle ilgili bazı hususları kamuoyuyla paylaşma gereği doğduğu belirtildi.

Melen sisteminin devreye girdiği 20 Ekim 2007'den bugüne kadar Melen-Yeşilçay sisteminden 180 milyon metreküp su alındığı ifade edilen açıklamada, “Melen devreye girmeseydi bugün barajlarımızda 258 milyon metreküp değil, 78 milyon metreküp su kalmış olacaktı. Bu, İstanbul'a kesintisiz su sağlayan Melen yatırımının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” denildi.

Açıklamada, 50 yıllık su akım istatistikleri dikkate alınarak, Melen'den yılda ortalama 268 milyon metreküp su temin edileceğinin hesaplandığı, yağış rejimine göre ve mevsimsel değişikliklere göre bu ortalamanın altında veya üstünde su temin edileceğinin belirtildiği, bu hususların, Melen yatırımına başlarken kamuoyu ile paylaşıldığı anlatıldı.

Bu nedenle Melen'de regülatörlerden alınan suyun debiye göre değişiklik gösterdiği vurgulanan açıklamada, Yeşilçay ve Melen çaylarından, debisi düşse bile kurak yaz aylarında dahi regülatör sistemi ile günde 300 bin-350 bin metreküp ham su alındığı kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“8 Mayıs 2008 itibariyle İstanbul barajlarındaki su rezervi yüzde 46 seviyesine çıkmıştır. 1 Mayısta Melen'den günde 702 bin metreküp su temin edilmiştir. Bu rakam 16 Temmuzda 425 bin metreküpe düşmüştür. Melen sistemi hayata geçirilmemiş olsaydı bugün yağışlı mevsime kadar yetebileceğini duyurduğumuz içme suyu kaynaklarımızın çok daha önceden tükenme riski mevcuttu. Darlık Barajı'nın sisteme alınması ile Melen Yeşilçay sisteminden günlük alınan su miktarı artabilecektir. Ortalama 73 günlük azalmalar nedeniyle mevsimsel su eksilmeleri regülatörün kaynağında bulunan Hasanlar Barajı'ndan sağlanacak su ile aşılacaktır.”

TASARRUFA DEVAM”

Açıklamada, 4 aşamalı Melen Projesi'nin DSİ tarafından sürdürülen tüm etaplarının tamamlanmasıyla da yıllık 1 milyar 180 milyon metreküp su alabilme imkanına kavuşulacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bugün İstanbul'da kesintisiz bir şekilde su akmasının ve yağışlı mevsime kadar da kaynaklarımızın yetecek olmasının en büyük sebebi de hayata geçirilen bu yatırımlardır. 2007'de yaz mevsiminin çok sıcak geçmesi, yağış miktarının da son 50 yılın en kurak döneminin yarısı kadar gerçekleşmesine rağmen İstanbul'da su kesintisi yapılmamıştır. Geçen yıl yapılan tasarruf olumlu sonuç vermiş ve iki Elmalı Barajı büyüklüğünde (38 milyon metreküp) su birikimi olmuştur. Barajlarımızda yeterli miktarda su bulunsa bile, tasarrufa devam edilmesi kanaatindeyiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*