Belediyeler, işletmelerden elini çekiyor

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Hükümetin özelleştirme çalışmalarını kendine örnek alan belediyeler, bünyelerindeki işletmeleri özelleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belediyeye bağlı gayrimenkuller satışı çıkarılırken, işletmeler özelleşiyor. Bugüne kadar sinema, belediye otobüsleri, arsalar, pasajlar ve lokal gibi bir çok işletme özelleştirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, belediyelerin vatandaşa ucuz, kaliteli ve hızlı hizmet verme ünitesi olduğunu vurguladı. Güzelbey, "Belediye olarak işletmeciliğe soyunursak halka yeterli hizmeti veremeyiz" dedi.

Belediyelerin vatandaşa daha iyi hizmet vermesi için işletmeleri özelleştirmesi gerektiğine inanan Güzelbey, özelleştirme yaparken vatandaşı da mağdur etmemeye çalıştıklarını belirtti. Özelleştirme yaparken rekabet ortamının bozulmaması gerektiğine dikkat çeken Güzelbey, rekabette her zaman yarar olduğunu ifade etti. Güzelbey, belediye otobüslerinin ayrı, halk otobüslerinin ayrı, dolmuşların da ayrı kişiler tarafından çalıştırılmasına taraftar olduğunu aktardı. Rekabetin daha iyi olacağını ve kente yarar getireceğini savunan Güzelbey, aksi halde hepsinin bir kişi tarafından yönetilmesi durumunda rekabetin olmayacağını bildirdi.

Hizmette yarışacak bir sistem kuracaklarını ve bu sistemde belediyenin tüm kiradaki mülkleri ile işletmeci kuruluşlarını özelleştireceklerini anlatan Güzelbey, bunun başka çıkar yolunun olmadığını kaydetti.

Türkiye'de 1984 yılında ilk özelleştirmeyi sokak köpeklerinin toparlanmasını kendisinin yaptığını belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise, özelleştirmeyi tavsiye etti. Özelleştirmede ortaya çıkabilecek rantın ve suistimale meydan verilmeden yapılması gerektiğini ifade eden Durak, belediye başkanlarının daha iyi hizmet yapması için özelleşmenin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious