Belediyeler emlak vergisini artırdı

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Emlak vergisinde Değer Tespit Komisyonlarının geçen yıl belirlediği ve bu yıl yürürlüğe giren birim değerler, baş ağrıtmaya devam edecek görünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emlak vergisine tabi değerlerin düşürülmesi için Temmuz ayında kanun çıkarılmasına karşılık belediyelerin büyük bölümü, mevcut değerleri daha da arttırma yoluna gitti.

Vatandaşların açıklanan değerleri yüksek bulması ve benzer yerler için çok farklı rakamlar uygulanması üzerine, Temmuz ayında birim değerlerin düzeltilmesi için yeni bir Kanun çıkarıldı. Emlak Vergisinde değişiklik yapan ve 12 Temmuz 2006'da yürürlüğe giren bu Kanun ile belediyelere, metre kare birim değerleri düzeltme yetkisi verildi.

Bu düzenlemede, vatandaşların açıklanan değerleri yüksek bulmasının yanı sıra kamuoyunun geri kalmış ve gelişmiş yöreler arasındaki dengesizliğe verdiği tepki de etkili oldu.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, Kanun değişikliği yapılırken, birim değerlerin düşürülerek düzeltilmesinin amaçlandığını, belediyelere de bu yönde telkinde bulunulduğunu bildirdiler.

BELEDİYELER İŞBAŞINDA

Yeni Kanunla 11 Ağustos'a kadar emlak vergisine tabi değerleri düzeltme yetkisi alan belediyelerin çok azı, bunu indirim şeklinde kullandı. Bazı belediyeler de, geçen yıl tespit edilen değerlerde herhangi bir değişiklik yapmadı.

Buna karşılık birçok belediye, mevcut değerleri daha da arttırma yoluna gitti. Düzeltme sonrası, emlak vergisine tabi değerlerdeki artış, bazı belediyelerde 10-12 kata ulaştı. Böylece, emlak vergisinde indirim bekleyen vatandaşlar, çok daha yüksek bir vergi ödeme durumu ile karşı karşıya kaldı.

3 BÜYÜK İLDE DURUM

Düzeltmeler sırasında, 3 büyük il içinde en fazla değer artışı da, İstanbul'da gerçekleşti.

Bu ilde Göktürk Beldesindeki Açelya Sokağın değeri biranda 20 YTL'den 250 YTL'ye, Bahar Sokak'ın değeri de 40 YTL'den 250 YTL'ye yükseldi. Eminönü, Bakırköy, Eyüp, Ümraniye, Beyoğlu ve Kartal Belediyeleri de, düzeltme yetkisini daha çok artırım yönünde kullandı.

Eminönü'nde Bab-I Hümayun Caddesinde metre kare birim değer, 12 kat birden artarak, 250 YTL'den 3 bin YTL'ye çıktı. Bu ilçe sınırları içindeki Alayköşkü Caddesinde 250 YTL olan birim değer, düzeltme sonrası 1.000 YTL, Divanyolu Caddesinde 1.800 YTL olan birim değer, 5.000 YTL olarak düzenlendi.

Düzeltme sonrası Eyüp'de bazı cadde ve sokaklarda yüzde 100, Kartal'da yüzde 60, Bakırköy'de de yüzde 50'lik değer artışları meydana geldi.

TOKİ'nin hasılat paylaşımı yoluyla inşa ettirdiği Uphill Court, My World ve Kent Plus gibi projelerle ünlenen Batı Ataşehir'de de, daha önce 600 YTL olan birim değerler, yüzde 50 zamlanarak, 900 YTL'ye yükseltildi.
Buna karşılık İstanbul'da Adalar, Beşiktaş, Şişli, Şile ve Üsküdar Belediyeleri, mevcut değerlerde değişik oranlarda indirime gitti.

Ankara'da da başta Çankaya ve Yenimahalle olmak üzere yüksek birimli yerlerde rakamlar aynı kalırken, Altındağ, Keçiören gibi ilçeler, birim değerlerde indirim yaptı.

İzmir'de de, merkezi yerlerdeki birim değerler aynı kaldı.

ANADOLU KAPLANLARI, VERGİDE DE KAPLAN

Bu arada son yıllarda hızlı büyüme gösteren ve Anadolu Kaplanları olarak nitelenen illerin, emlak vergisi değerlerini de hızla yükseltmeleri dikkati çekti.

Düzeltme sırasında Gaziantep, arazi değerlerine bile yüzde 50'ye varan oranda zam yaparken, Denizli'nin Sarayköy Caddesi'nin birim değeri, son düzeltme ile 700 YTL'den 1.700 YTL'ye, Selçuk Caddesinin birim değeri de 600 YTL'den 1.500 YTL'ye çıkarıldı.

Kocaeli de, düzeltme yetkisini daha çok artırım şeklinde kullanırken, turizmin başkenti olarak bilinen Antalya'da da birim değerlerde 4 katına varan artışlar oldu.

HAKKARİ, HALA ÇOK DEĞERLİ

Geçen yıl yapılan değer tespitleri sırasında Cumhuriyet Caddesi için belirlenen 1.200 YTL'lik birim değer ile İstanbul Boğazında yalıları bile geride bırakan Hakkari, mevcut rakamlarda herhangi bir değişikliğe gitmedi.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına bugüne kadar iletilen değerlere göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Sakarya, Karaman ve Düzce de eski rakamlara sadık kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious