Belediyelere ek kaynak

Belediyelere ek kaynak.13224
  • Giriş : 18.05.2008 / 09:03:00
  • Güncelleme : 18.05.2008 / 09:07:32

Hükümet kamuoyunda “Deli Dumrul Yasası olarak” bilinen kapısının önüne park edilen araçtan bile vergi alınmasını öngören tasarıdan geri adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belediye gelirleri yasa tasarısı sil baştan düzenleniyor. AKP'li milletvekilleri yeni bir yasa teklifi hazırladı. Teklifin gelecek hafta içinde Meclis'e sunulması planlanırken, Plan bütçe komisyonunda alt komisyona sevk edilen tasarı gündeme alınmayacak. Böylelikle emlak vergisi, otopark ücretleri gibi düzenlemelerdeki vergi artışları devreye girmeyecek.

Hükümetin 22. Dönemde Meclis'e sunduğu, seçimler nedeniyle kadük olduğu için bu dönem yeniden Meclis'e sevk ettiği İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı kapsamı daraltılmak üzere Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonuna sevkettiği tasarından vazgeçti. Belediyelerle ilgili düzenleme yasa teklifi olarak önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığı'na sunulacak.

Edinilen bilgilere göre, önceki gün parti genel merkezinde bir araya gelen Başbakan Erdoğan ile kurmaylarının yaptıkları toplantıda yol haritası belirlendi. Mevcut tasarının gündeme getirilmesinden vazgeçilirken, AKP'li kurmaylar yeni bir yasa teklifi hazırladı. Teklif sadece belediye gelirlerini yeniden düzenleyerek, pay alınan havuzu genişletiyor. Böylelikle, belediyelere 4 milyar YTL'lik ilave gelir aktarılacak. Ama vatandaşın cebinden ek para çıkmayacak.

-BELEDİYELER ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDEN DE PAY ALACAK-

13 maddeden oluşan yasa teklifiyle, gelir düzenlemesi yeniden yapılandırılıyor. Böylelikle belediyeler artık sadece gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisinden pay almayacak, iletişim ve özel tüketim vergilerinden de pay alınarak havuza dahil edilecek. Mevcut duruma göre belediyelere nüfus oranında para aktarımı yapılıyor. Yeni gelecek düzenlemeyle aktarım 2 kritere göre yapılacak. Nüfusa “gelişmişlik endeksi” eklenecek ve belediyelere bu çerçevede para transferi yapılacak.

Arazi ve iklim şartlarına göre de belirlenecek endekste, az gelişmiş yerlere daha çok pay artırılması hedefleniyor.

Nüfusu 10 binin altında olan belediyelere ise ek aktarma sağlanacak. Denkleştirme ödeneği adı altında verilecek kaynak, toplanan vergilerin binde biri kadar olacak. Bu kaynak da yine nüfus ve gelişmişlik kriteri çerçevesinde saptanarak dağıtılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious