Belediyelere gelirlerine göre kredi verilecek

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, belediyelere verilen kredilerde, daha önce genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları payları, şimdi ise belediyelerin gelirlerini esas aldıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atasoy, buna bağlı olarak geleceğe dönük kredi sistemini ''kökten'' değiştirdiklerini söyledi.

İller Bankası Genel Müdürü Atasoy, yeniden yapılanma kapsamında hazırlanan ve bankayı bir anonim şirket haline getirmeyi amaçlayan yasa tasarısının bir an önce kanunlaşmasını beklediklerini belirtirken, zaten kendilerinin kanunun gerektirdiği çalışmayı da çok büyük ölçüde tamamladıklarını ifade etti.

Taslağın yasalaşmasıyla, İller Bankasının proje ve ihale yapmayacağını belirten Atasoy, bankanın il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşların proje geliştirme, müşavirlik ve finansman hizmetleri vermeye devam edeceğini kaydetti.

Bankanın hisselerinin başka bir işleme gerek kalmadan ve bedelsiz olarak Hazine'ye devredilmiş sayılacağından kanunla belediyelerin ortağının Hazine olacağına işaret eden Atasoy, belediyelerin gelirlerinin yüzde 5'i olan sermaye payının alınmamasıyla da belediye gelirlerinin bu oranda artacağını belirtti.

İller Bankasının mevcut durumda da ''kanunun içini doldurduğunu'' anlatan Atasoy, şöyle devam etti:

''Biz zaten belediyelere (ihaleleri sen yap, biz yapmayalım, finansmanını biz karşılayalım) diyoruz. Ortalama yıllık 1,2 katrilyon lira civarında finansman ve yatırım programı varsa, 4 sene önce bu 600 trilyondu ve yatırım programındaki bütün işlerin ihalesini İller Bankası yapıyordu şimdi ise en az yarısını belediyeler yapıyor. Biz şu anda çok yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz, Kanun çıkmadı diye hiç bir aksama yok, Kanun yarın çıksa çok ufak bir değişikle aynı şekilde çalışmaya devam ederiz.''

-BELEDİYE PROJELERİNE DÖNÜK KREDİLERDE UYGULANACAK SİSTEM-

Belediyelerin borçlarına mahsuben İller Bankası tarafından yapılan kesinti oranını yüzde 40'tan yüzde 25'e düşürülmesini de değerlendiren Atasoy, uygulama sonrası tahsilatlarında ciddi bir düşüş olduğunu söyledi.

İller Bankasının geleceğe dönük kredi verme sistemini de kökten değiştirdiğine dikkat çeken Atasoy, uygulamaya dönük şu bilgiyi verdi:

''Kredi verirken, belediyelerin genel bütçe vergi gelirlerinden aldığı payları esas alıyorduk, kredi limitini bu belirliyordu, o sistemi kaldırdık.

Artık herhangi bir belediye bir projesi için kredi başvurusunda bulunduğunda herhangi bir geliriyle bunu ödeyeceğini taahhüt ve belgelendirmesi gerekiyor. O geliriyle İller Bankasından aldığı kredinin taksitlerini ödeyebilmesi lazım. Ödemediği zaman paylarından düşünülüyor. Daha önce verdiğimiz kredinin taksitlerini paylarından düşünüyorduk ama şimdi yeni kredilerimizde paylarını esas alarak değil, herhangi bir geliriyle ödeme taahhüdü alarak garantiye almış oluyoruz.''

Kredilerdeki yeni sistem ile belediyelerin ödemelerde daha disiplinli olacağını, borçlanırken ''gelirleri elden gidebilir'' düşüncesiyle bir daha düşüneceğini ve kredi alabilmek için gelir artırma yoluna gideceğini kaydetti.

Geliri olmayan küçük belediyelerin uygulamadan zorluk çekebileceğini ancak, BELDES projesinin büyümesiyle de küçük belediyelerin temel alt yapı projelerinin çözümünün beklendiğini söylendi.

-DSİ'NİN BELEDİYELERE SU GÖTÜRME YETKİSİ-

Atasoy, Devlet Su İşlerine (DSİ) bütün belediyelere su götürme yetkisi verilmesine ilişkin olarak da, düzenleme ile nüfusu 100 binin üzerinde olan yerleşim yerlerine su götürme uygulamasındaki sınırın ortadan kalktığına işaret etti.

DSİ'nin yetkisinin genişlemesinin, İller Bankasının içme suyu projelerine girmemesi anlamına gelmediğini vurgulayan Atasoy, bankanın büyük şehirlerde de küçük belediyelere de su projelerinin yanı sıra imar planından kanalizasyona, arıtma tesislerinden, üst yapı, çevre düzenlemelerine kadar bir çok projeyi gerçekleştirdiğini, kendileri için proje kategorisinin ya da büyüklüğü ile belediye büyüklüğünün bir önemi olmadığını ifade etti.

Devlet Su İşlerinin bu yetkiye kavuşmasıyla belediyenin önündeki alternatif sayısının artacağını, bunun da belediyelerin yararına olacağını belirten Atasoy, belediyelerin isterse projelerini kendi iç kaynaklarıyla karşılayabileceğini, isterse İller Bankasına gelebileceğini ya da DSİ'nin yatırım programına projeyi kabul ettirmek için başvurabileceğini söyledi.

Her tercihin kendi içinde avantaj ve dezavantajı olduğuna dikkat çeken Atasoy, mali durumu iyi olmayan belediyelerin DSİ'ye uzun vadeli borçlanabileceğine dikkat çekti.

Atasoy, İlbank tasarısının yasalaşmasıyla da bankanın diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ya da özel sektör kuruluşlarıyla işbirliği yaparak projeleri yürütebileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious