"Belediyelerin kapatılmasına izin vermeyiz"

  • Giriş : 15.02.2008 / 14:07:00

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin kapatılacak olmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkı Suha Okay, nüfusu 2 binin altına düştüğü gerekçesiyle kapatılması gündeme gelen belde belediye başkanlarını Meclis'te kabul etti. CHP Grup Salonu'ndaki kabulde belediye başkanları adına konuşan İzmir'in Menemen ilçesi Seyrek Belde Belediye Başkanı Nurgül Uçar, Türkiye'deki 3 bin 225 belediyeden bin 200 belediyenin AK Parti hükümeti tarafından kapatılmak istendiğini savundu.

Türkiye'de 21 bin 850 kişiye bir belediye düşerken, bu rakamın Fransa'da bin 700, İtalya'da 7 bin 300, İspanya'da ise 6 bin 800 kişiye bir belediye şeklinde olduğunu anlatan Nurgül Uçar, "Bu tabloya göre belediye sayısının azaltılması değil, arttırılması gerekiyor. Alınmaya çalışılan kapatma kararları, ülkemizin adil ve daha demokratik yönetilmesini örseleyecek, verimliliği ve kalkınmayı arttırmayacaktır" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da AK Parti'nin yerel seçimlerden önce belediyelerle ilgili yeni bir oyun ve tertip içinde olduğunu savundu. AK Parti'nin kendi siyasi hesapları doğrultusunda bazı yerel yapılandırmayı ortadan kaldırmak istediğini öne süren Okay, kapatılacak belediyeler arasında 1950'lerden bu yana belediye olan 50 yıllık belediyelerin bulunduğunu kaydetti.

"Yıllardır belediye olan yerlerin belediye olmasını ortadan kaldıramazsınız. Kaldırmak isterseniz, buna izin vermeyeceğiz'' diyen Hakkı Suha Okay, belediyelerin nüfus kriterlerine göre kapatılması yerine, kapatılmaya bölge halkının karar vermesini istedi. Okay, CHP olarak nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin kapatılmasını öngören maddenin iptali öngören bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na verdiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious