'Belediyelerin yapması gereken işler arttı'

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 1994 yılında çıkarılan kanunla belediyelere personel alımının yasaklandığını fakat belediyelerin yapması gereken işlerin her geçen gün arttığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Durak, Çukurova Belediyeler Birliği'nin Taksim Group Hotel'de düzenlediği ve 4 gün sürecek olan bilgilendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmasında gelişen teknoloji, artan nüfus ve iş yoğunluğu nedeniyle belediyelerin hizmet yapamaz duruma geldiğini söyledi.

Mersin ve Adana bölgesindeki yöneticilerle sivil toplum kuruluşlarının el birliği ile sorunları Ankara'ya taşıması gerektiğini aktaran Durak, şunları söyledi: "Her 2 şehrimiz bundan 50 yıl önce elit bir kesime sahipken özellikle ikliminin etkisiyle alınan yoğun göç nedeniyle bugün her iki kentimizde, işsizleri barındıran ve yoğun göç alan kentlerin başında geliyor. Kentimize vasıfsız gelen insanlar eğitim ve gelir düzeyini yükseltip, daha büyük şehirlere göç ediyor. Yani burada biz bir yandan göç alırken, bir yandan da göç veriyoruz. Sorunların çözümü aşamasında Adana ve Mersin bölgesinin yoğun göç alan iller kapsamında değerlendirilmeli ve buna göre çözüm üretilmelidir.''

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ise Adana ve Mersin'in aldığı göçün, üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu ifade ederek özel idare ve belediyelerin görevleri ile orantılı gelir kaynaklarına kavuşması büyük önem taşıdığını kaydetti.

2 kentin göç alan iller kapsamında değerlendirilmemesi veya değerlendirilmemiş olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çeken Aksoy, "Rakamlara baktığınızda bunu çok net olarak görebiliyoruz. Adana için bilgi sahibi değilim ama, özellikle Mersin için ifade etmek istersek, il merkezi ve Tarsus başta olmak üzere kentimiz, bu göçten nasibini almış ve göçün getirdiği sorunlarla boğuşan bir kent konumundadır. Bunu da başta eğitim olmak üzere birçok alanda görüyoruz'' diye konuştu.

Alt yapı ve diğer hizmetlerin sunulmasında belediyelere önemli görevler yüklenildiğini ve bunun da karşılığının oluşturulması ve verilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Adana ile Mersin'in göç alan iller kapsamında değerlendirilmesi bölgenin sorunlarını çözümü bakımından önemli bir katkı sağlayacaktır. Son yasalarla belediyelere verilen görevlerin yerine getirilmesinde, orantılı olarak gelirlerinin sağlanması da büyük önem taşıyor. Temennimiz, büyük görevler yüklenen özel idare ve belediyelerin görevleri ile orantılı gelir kaynaklarına kavuşturulmasıdır.''

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise yeni düzenlemelere rağmen yasalardaki karışıklığın giderilmemesinden yakındı.

Özcan, "Yasalardaki karışıklıkların giderilmemesi nedeniyle yerel yönetimler sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle sorumluluk alanlarının genişlemesinin bunda etkisi var. En büyük sıkıntımız borç ödeme konusunda uygulanan yüzde 40'lık kesinti. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne her ay 7 trilyon geliyor. Bunun yüzde 40'ı kesildiği takdirde elimizde kalan parayla ancak, personelin maaşlarını ödeyebiliriz. Bu durumda hiç bir hizmet üretmemiz söz konusu olamaz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious