Belge aldılar ama çivi bile çakmadılar

Belge aldılar ama çivi bile çakmadılar.14590
  • Giriş : 04.10.2008 / 08:14:00

İstanbul’da eğitime tam 800 milyon YTL katkı sağlayan hayırseverlerin aksine okul yaptırmayı vaat edip sözünden dönen 56 kişinin protokolü iptal ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da yapılan her 3 okuldan birini artık hayırseverler inşa ediyor. Megakentte hayırseverlerin eğitime katkısı 800 milyon YTL'ye ulaştı. Son 5 yılda tam 485 yeni okul protokolü imzaladı. Devlet de eğitime katkıda bulunanlara şükranını, valilikte imzalanan bağış protokolünde, 'Devlet Üstün Hizmet Belgesi' vererek gösteriyor. Geriye dönük 15 yıla yayılan bir zamanda okul yaptırma sözü veren ancak bu sözünü tutmayan bazı hayırseverler ise öğrencileri üzüyor. İş dünyasından sanat dünyasına, ünlü ya da ünlü olmayan tam 56 hayırsever söz verdikleri halde okulları yaptırmıyor.

BAHANE HAZIR: İFLAS ETTİM 

Protokol töreninde dönemin valilerinin elinden, 'Devlet Üstün Hizmet Belgesi' alarak annesi, babası, gelini hatta kendi adına okul yaptıracaklarını söyleyenlerden henüz ses çıkmadı. İstanbul Valiliği, hayırseverleri taahütlerini yerine getirmesi için uyarmaya başladı. 56 hayırseverden bazıları, 'Protokolden sonra işlerim bozuldu. İflas ettim. Ne yapayım?' diye gerekçe bildirirken, bazıları ise hiçbir gerekçe göstermedi.

Erbil de sözünü unutanlardan

Okul protokolü iptal edilmek üzere olan hayırseverlerin arasında Mehmet Ali Erbil de var. 2000 yılında babası Sadettin Erbil'in adını yaşatmak için 350 bin YTL bağışla Kağıthane'de 24 derslikli bir ilköğretim okulu yaptırmayı vaat eden Erbil, dönemin Valisi Erol Çakır'la protokol imzamıştı. Aradan geçen 8 yılda Erbil'in, tek tuğla bile koymadığı görüldü. Devlet Üstün Hizmet Belgesi ile onurlandırılan şovmenin belgesi geri alınacak.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*