Belgeselciler ‘ceza'ya tepkili

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

RTÜK’ün, Mehmet Ali Erbil’in programı nedeniyle, programın yayınlandığı kanala ‘belgesel yayınlama cezası’ vermesine, belgesel sinemacılar tepkili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belgesel sinemacılar, belgeselin bir ‘ceza’ olarak görülmesini, izlettirilmesini şu sözlerle değerlendirdi: “Belgesel izletmek yerine, üretme zorunluluğu getirilmeli”, “Türkiye’ye özgü bir yaratıcılık!”, “Olumsuzluğuna rağmen halka ulaşmak için bir olanak”.

Şehbal Şenyurt (Belgesel Sinemacılar Birliği Yön. Kur. Bşk.)

TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BİR YARATICILIK!

Belgesellerin ceza olarak uygulanması çok tatsız bir durum. Bizler belgeselimizi dünyada neler oluyor, onu paylaşmak için yapıyoruz. Türkiye’ye özgü bir yaratıcılık! Hepimizi çok rahatsız eden bir durum bu. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Belgesel sinema alanı eğitim ve kültürel anlamda sürekli beslenen bir alan. Televizyon ve kültürle ilgili kurumların bu alana yatırım yapması gerekir. Sinema dili, estetiği anlamında ciddi bir alan belgesel. Türkiye’de ne sinema ne dili üzerinde ciddi olarak durulmuyor. Çok yüzeysel olarak sadece bilgilenme için belgesel yapılıyor. Zorla şırınga ediliyor. Belgesel bir sinema eseridir. İletişim ve kültürlerin birbirini tanıma aracıdır. TV’lerin bağımsız belgeselcileri besleyecek bu alana katkıda bulunmaları gerekir. Avrupa ülkelerinde yayınlarda pay olarak yüzde 40 oranında kendi ülkelerinde üretilen eserlere, yüzde 20-25 oranında belgesele yer ayrılır.

Bülent Vardar (Belgesel Sinemacılar Birliği Üyesi)

YİNE DE HALKIMIZA ULAŞMAK İÇİN BİR İMKAN

Eskiden kanalları tamamen kapatıyorlardı. bu uygulama yerine programı devredışı bırakıp başka programlar koymaları mantıklı olabilir. Ancak belgesellerin boşluk dolduracak film olarak görülmesi olumsuz. Yine de halkımıza ulaşmak için bir imkan. Televizyon kanallarında belgesellerin işlevinin, olanaklarının iyi düşünülmesi gerekir. Belgesellerin rating yapmadığı için ‘boşluk doldurucu’ olarak düşünülmesi üzücü. TRT belgeselleri dışında diğer belgeselcilerin filmlerine de olanak tanınmalı.

Uğur Kutay (Belgesel Sinemacılar Birliği Kurucu Üyesi)

CEHENNEME GİDEN YOL, İYİ NİYET TAŞLARIYLA DOLUDUR

Türkiye’de ne yazık ki bilginin doğası üzerine doğru düşünceler üretilemedi. Belgesel ile ilişkimiz de bilgi unsuru dışında gerçekleşiyor. RTÜK’ün bu kararını bir yerde anlamak mümkün; iyi niyet var. Ancak cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla doludur. Bu yaklaşım ile küçük yaştaki izleyicilerin, belgeselin içindeki ‘bilgi’yi ‘ceza’ olarak algılamalarına neden olunacak. Algı böyle çalışır. Bu çok kötü bir sonuç olur. Bu tür cezalar yerine televizyonların işlevsel hale gelmesi sağlanmalı. Frida Kahlo eşi ile ABD’ye gittiğinde eşi televizyonu görünce Frida’ya’ bundaki eğitim olanakların düşünebiliyor musun’ diye söylemiştir. Bu aygıtın işlevine uygun çalışması isteniyorsa, belgeseller daha uygun saatlerde yayınlanmalıdır.

Bülent Arınlı (Belgesel Sinemacılar Birliği Kurucu Üyesi)

BELGESELE SPONSOR OLSUNLAR

Böyle bir cezayı şiddetle reddediyorum. Böyle bir ceza olamaz. Türkiye’deki resmi görüşün belgesel ve toplumun kültürüne nasıl baktığını gösteriyor. Öngörüsüzlük ve vizyonsuzluk. Ceza olarak belgesel yayınlatacaklarına “10 tane belgeselin sponsoru ol” denilsin. Hiç değilse kültür hayatına bir katkıda bulunulmuş olunur.

Savaş Güvezne (Belgesel Sinemacılar Birliği Yön. Kur. Üyesi)

BELGESEL ÜRETME ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ

Popüler kültürün geldiği yer ve Mehmet Ali Erbil’in yaptığı şeylerin olumsuzluğu ortada.
RTÜK’ün kararını, hangi saatte hata yapıldıysa o saatte belgesel yayınlanmasını, belgeseli aşağılamak olarak algılamıyorum. Ceza bile olsa belgeselin yayınlanmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra verilecek cezalar, belgesel üretme zorunluluğu olmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious