Belgeseli engelleyen Başkan mahkemelik oldu

Belgeseli engelleyen Başkan mahkemelik oldu.9975
  • Giriş : 24.08.2008 / 21:58:00

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) "Son Kumsal" isimli belgeselin gösteriminin engellenmesi üzerine konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rüya Arzu Köksal'ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel filmin Karadeniz sahillerindeki gösterimlerinin İnebolu durağında yaşananlar, bir süre önce kamuoyuna yansımıştı.

22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu'daki gösterim, daha önce tüm izinler alınmış olmasına karşın, bölgenin Belediye Başkanı İdris Güleç tarafından yarıda kesilmiş, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcısı, görüntü yönetmeni Aydın Kudu'nun İnebolu'yu terk etmeleri istenmişti. Aynı olumsuz tutum bir gün sonra yine Abana'da da yaşanmış, hiçbir gerekçe gösterilmeden filmin gösterimi engellenmişti.

Konunun hukuksal takibini yapan BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Avukat Burhan Gün aracılığıyla İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç için bir suç duyurusunda bulundu. İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç tarafından gösteriminin durdurulması; Rüya Arzu Köksal ile Aydın Kudu'ya “hakaret ve tehdit edilmesi” ile “düşünce ve kanaatlerinin ifade edilmesinin engellenmesi eylemi” üzerine BSB tarafından yapılan suç duyurusu İnebolu Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı'na teslim edildi.

Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri dayanak yapılarak hazırlanan şikayet dilekçesini inceleyen Savcılık makamının, önümüzdeki günlerde, İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcı Aydın Kudu'nun ifadelerine başvurması bekleniyor.

CNN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*