Belgrad'da Türk Büyükelçiliği'ne saldırı

Belgrad'da Türk Büyükelçiliği'ne saldırı .14217
  • Giriş : 19.02.2008 / 08:46:00

Sırbistan'da Kosova'nın bağımsızlık ilanına karşı düzenlenen protesto eylemleri sırasında, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği'nin de taşlı saldırıya uğradığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AP ajansının haberine göre, Belgrad'da binlerce üniversite öğrencisi kent merkezinde yürüyüşe geçerek, "Kosova bizimdir" yazılı pankartlarla Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıktı.

Bu arada haberde, dün başlayan ve bugün devam eden gösteriler sırasında protestocuların Türkiye Büyükelçiliği ile yakınındaki McDonalds's restoranını taşladığı belirtildi.

Öte yandan binlerce Kosovalı Sırp, Kosova'nın bağımsızlığını protesto etti. Kosova'nın kuzeyindeki Mitroviça'da toplanan Sırplar, "Burası Sırbistan" ve "Kahrolsun Amerika" sloganları attı.

"Rusya bize yardım et" yazılı pankartlar ve üzerinde Nazi amblemi olan Amerikan bayrağı posterleri taşıyan göstericilerin sayısı 5 bini buldu.

Güneyinde Arnavutların ve kuzeyinde Sırpların yaşadığı bölünmüş kentteki gösteride konuşan Kosovalı Sırpların sertlik yanlısı lideri MarkoJaksic, "Amerika artık dünyanın tek gücü değil. Ruslar geliyor. Rusya ve Sırbistan olduğu sürece bağımsız Kosova asla olmayacak" dedi.

Öte yandan Mitroviça'dan yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Zubin Potok köyünde bu sabah meydana gelen patlamada bir BM aracı zarar gördü.

Yerel polis sözcüsü Besim Hoti, yaptığı açıklamada, patlamaya, köydeki BM binasına atılan ve el bombası olduğu tahmin edilen bir patlayıcının neden olduğunu, yaralanan olmadığını, ancak aracın yandığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious