Belirsizlik doları tırmandırıyor

Belirsizlik doları tırmandırıyor.35374
  • Giriş : 26.03.2008 / 12:54:00

İç ve dış piyasalardaki belirsizlik doları 1.27 YTL'ye çekti. Borsa yatay, altın tırmanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dış piyasalardaki hareketin etkisiyle yükselişe geçen dolar bugün gelen yabancı alımlarıyla 1.27 YTL seviyesine kadar yükseldi. Borsa 40 bin 900 puan seviyelerinde yatay bir seyir izliyor. Dış piyasalarda doların değer kaybetmesine bağlı olarak altın ve petrol fiyatları yükseliyor. 910 dolara kadar düştükten sonra toparlana altın 946 dolardan işlem görüyor. Altın ve dolardaki yükselişin etkisiyle kısa bir süre önce 272 YTL’den 240 YTL’ye kadar düşen Cumhuriyet altını 260 YTL’den el değiştiriyor.
İç piyasada artan siyasi risklerin de etkisiyle yabancıların bono ve borsadan çıkardıkları paranın bir kısmıyla döviz aldıkları belirtiliyor.

GÜNÜN KÖTÜ HABERİ

Günün olumsuz haberleri önemli yatırım bankalarından geldi. Goldman Sachs, finans sektöründe mortgage ilişkili zararların 460 milyar doları bulabileceği yönünde açıklamada bulundu ki bu rakam şu ana kadar yazılan zararların neredeyse 4 katına denk gelmekte. Merill Lynch Bank of America için “Sat” tavsiyesi veririken, JP Morgan Merill Lynch için kar tahminini %45 oranında düşürdü. Öte yandan Wall street Journal’da yer alan haberde, ABD’nin en büyük radyo kanalı Clear Channel’ın hisse satışının, alıcı grubun finansman konusunda sıkıntıya düşmesi nedeni ile olumsuz sonuçlanabileceğini yazması da olumsuz algılandı.

KAR BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bu arada, Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank (DB), ABD’deki mortgae krizi ve (hem ABD hem de Avrupa’da) yavaşlayan ekonomi nedeni ile bu yıl için kar beklentilerine ulaşmada zorluk yaşanabileceğini açıkladı. Banka mortgage kredilerine bağlı olarak daha fazla varlık silmek zorunda kalabileceğini de vurguladı.

DB, 2007 yılı sonunda subprime mortgage kredilerine bağlı net değer kayıplarının 1,2 milyar euro olduğunu, diğer grup kredilerle birlikte ise 3 milyar euro’ya ulaştığını açıkladı. Öte yandan Banka, kısa vadede olumsuz görünüme rağmen uzun vadede trendin olumlu göründüğünü belirtti.

BUGÜN İZLENECEK VERİLER

Bugün ABD’de saat 14.30’da Şubat ayı dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerin üzerinde gelmesi olumlu karşılanabilir. Saat 16.00’da ise Şubat ayı yeni konut satışları açıklanacak. Yeni konut satışlarının, Pazartesi gelen 2. el konut satışlarına benzer şekilde beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi piyasalar tarafından olumlu karşılanacaktır. Tsi: 16.00’da ise Chicago FED Başkanı Evans’ın konuşması bekleniyor.

Bugün Avrupa’da, Almanya Mart ayı IFO iş dünyası endeksleri (tsi: 11.00) ile Euro bölgesi Ocak ayı endüstiryel siparişler (tsi: 12.00) izlenecek veriler. Özellikle IFO beklenti endeksi piyasalar için önemli olacak, beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi olumlu karşılanacaktır. Tsi: 11.15’te ise İngiltere MB Başkanı King’in konuşması bekleniyor.

Mart ayı CB tüketici güveni ve konut fiyatları endeksi olumsuz etkiledi, ancak iyimserlik korunmaya çalışıldı. DJ’da teknik hedef 12.700 hala korunmakta...


Mart ayında ABD CB tüketici güveni, son 5 yılın en düşük seviyelerine gerileyerek 64,5 olarak gerçekleşti. Revize edilen Şubat ayı verisi ise 76,4 seviyesinde bulunuyor. Öte yandan gün içerisinde açıklanan diğer bir rapora göre, Ocak ayında ABD’de konut fiyatları son 12 ardışık aydır olduğu üzere yine düşüş gösterdi. S&P / Case – Shiller konut fiyatları endeksi, geçen yılın aynı ayına göre %10,7 gerileyerek rekor seviyede düşüş göstermiş oldu. Konut fiyatlarındaki düşüş, yüksek kaldıraç oranı kullanılarak ihraç edilmiş, konut kredilerine bağlı türev enstürmanlarda teminat sorununa neden olduğundan olumsuz etki yaratmakta.

İki gündür Paskalya nedeni ile kapalı olan Avrupa piyasalarında dün %3’ün üzerinde yukarı yönlü bir açılış izlenirken gün içerisinde açıklanan ABD verilerinin etkisi ile kazançların bir kısmının geri verildiği izlense de endeksler günü %3’ün üzerinde yükselişlerle tamamlayabildi. Ancak bu sabah itibari ile açılışta kar realizasyonlarının gelmesi muhtemel görünmekte.

Bugün Asya piyasalarının genelinde satıcılı bir seyir izlenmekle beraber, toparlanmaların geldiği de izlenmekte. Nikkei günü %0,3 oranında düşüşle tamamlarken Hong Kong’da daha ılımlı seyirler izleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious