Bellini'nin 'Fatih' portresi satılıyor

Bellini'nin 'Fatih' portresi satılıyor .7572
  • Giriş : 12.10.2007 / 10:59:00

Fatih Sultan Mehmed'in İtalyan ressam Gentile Bellini tarafıdan yapılan ünlü portresi, Sotheby's tarafından düzenlenen 'İslam sanatı' konulu müzayedenin en pahalı parçası olarak satışa sunulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Batılı sanatçılar tarafından resmedilen çok az sayıdaki Doğulu figürden biri olarak kabul edilen portre, Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul'a bizzat çağrılan Bellini tarafından yapılmış ve yapılışından hemen sonra otuz yıl boyunca Venedik'de de sergilenmişti. Portre uzun yıllardır da Londra'daki National Portrait Galery'de sergileniyor ve Batılı koleksiyoncuların gözde eserleri arasında yer alıyor.

24 Ekim Çarşamba günü gerçekleşecek ve "İslam sanatının en önemli parçalarının satışı" olarak nitelendirilen müzayedede Bellini'nin Fatih portresi 200 ile 300 bin sterlin arasında satışa sunulacak. Kâbe'nin iç kapısından alınan ve 1903-04 yıllarına tarihlenen örtü 80 ile 100 bin sterlin, Kuzey Afrika ya da Güney İspanya'dan getirildiği sanılan, Kufi yazısıyla yazılmış ve İslam'ın 9. ya da 10. yüzyıllarına tarihlenen Kur'an parşomeni 70 ile 90 bin sterline satışa çıkarılacak. Başka önemli eserlerin de satışıyla elde edilecek gelirin 5 milyon sterlini bulacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious