Bembeyaz dağlarda operasyon!

Bembeyaz dağlarda operasyon!.4804
  • Giriş : 23.11.2007 / 14:39:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 17:49:18

Mehmetçik, Hakkari'nin karlı dağlarında operasyonlarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MEHMETÇİK, kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca bölgesindeki dağlarda PKK’ya yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Mehmetçik bir yandan yol kenarlarında 15, dağlarda ise yer yer 30-40 santimetreyi bulan kara rağmen vadilerdeki mağaraları didik didik ararken; bir yandan da yol güzergahlarında mayın taramasını titizlikle yapıyor. Gecici köy korucuları ise yollara hakim tepelerde eli tetikte nöbet tutuyor. Korucular, kar yağışına rağmen kayalar üzerinde siper alıp çevreyi gözetliyor.
Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinin dağlık bölgelerinde sürdürülen operasyonlar kar yağışına rağmen devam ediyor. PKK’lı teröristlerin kışı geçirmek üzere 3 ilçenin dik ve sarp kayalıklı bölgelerinde bulunan mağaralara gelebileceği yönündeki istihbarat üzerine dün bu bölgelerde eş zamanlı başlatılan arazi arama-tarama faaliyetleri sırasında PKK’ya ait olduğu ileri sürülen çok sayıda gıda maddeleri bulundu. Bu nedenle bölgedeki operasyon alanı genişletildi. Zor koşullara rağmen devam eden operasyon alanlarına bugün de komandolar sevkedildi.TİM KOMUTANLARINA MAYIN UYARISI

Bu arada dün akşam saatlerinde bu bölgelerde başlayan kar yağışı da devam ediyor. Buna rağmen Mehmetçik, operasyon noktalarına giden yollarda hain tuzaklara karşı dedektörlerle mayın taramasını sürdürüyor. Kar kalınlığı ise karayolu kenarında 15, yüksek kesimlerde ise yer yer 30-40 santimetreyi buluyor. Teröristlerin kar kalınlığını fırsat bilip operasyon bölgesine giden yollara anti personel mayınlar döşeyebileceği belirtildi. Oldukca güçlü olan bu mayınların, toprak altına döşenmesi halinde bir şekilde farkedilebileceği, ancak kar altına konulması halinde gözle görmenin imkansız olduğu vurgulandı. Bu nedenle stratejik noktalarda mayın arama çalışmasında bulunan tim komutanları, daha dikkatli olunması konusunda uyarıldı.
Hakkari’ye bağlı Yüksekova İlçesi’nin stratejik noktasında bulunan Gökyurt Köyü’ndeki korucular da, kar kalınlığının 20 santimetreyi bulduğu bölgede mevzi nöbeti tutuyor. Vadi içinden geçen Hakkari-Yüksekova karayolunu hakim tepelerden gözetleyen korucular, karla kaplı bölgeyi de denetim altına alıyor. Korucular zaman zaman şüpheli durumlarda kalaşnikofların namlularını dağlara yöneltip ateş açıyor. Yine karla kaplı kayalar üzerinde sipere yatan korucular, profesyonel askerler gibi yoldan geçen araçları inceliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious