Ben, Ankara'ya, Talat'tan daha yakınım

Ben, Ankara'ya, Talat'tan daha yakınım.11368
  • Giriş : 02.07.2009 / 20:23:00

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, "kendisini Ankara'ya Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan daha yakın hissettiğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün Türk basınında kendisine atfen yer alan "Ankara'nın yaklaşımı Talat'tan ziyade bize yakın" ifadesinde yanlış yorum olduğunu belirterek, "Ben kendimi Ankara'ya Talat'tan daha yakın hissederim manasında söylediğim bir sözdür, yoksa siyasal açıdan değil" dedi.

Yıllardır başbakanlık yaptığını anımsatarak, hep, "Anavatansız KKTC olamaz. Türkiye bizim anavatanımızdır. Türkiye hükümetleri ile ilişkileri en sıcak noktaya taşımak mecburiyetindeyiz ve ben şahsen bunu yapıyorum" şeklinde açıklaması olduğunu kaydeden Eroğlu, "Ben kendimi daha yakın hissederim Ankara'ya" diye konuştu.

Bu yöndeki açıklamasının, KKTC'nin görüşmelerdeki siyaseti doğrultusunda değerlendirilmiş olabileceğini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Olay benim söylediğim gibidir, yani siyasi açıdan ben Talat'tan daha yakınım değil, ben Ankara'ya Talat'tan daha yakın kendimi hissederim. Ama Kıbrıs politikasını tabii ki Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ile birlikte götüreceğiz. Bunu yıllarca savunan bir kişiyim. Bugün de Sayın Talat aynı şeyi söylemeye devam ediyor. Bu konuda biraz yanlış anlama olsa gerek."

Kıbrıs müzakerelerinin devamından yana olduklarını yineleyen Eroğlu, "Tabii henüz ortaya bir anlaşma metni çıkmış değil ki 'ters düştük' şeklinde bir yorum yapabileyim. Şu anda görüşmeler devam ediyor, altı başlık üzerinde çalışmalar henüz tamamlanmış değil. O başlıklar üzerindeki çalışmalar tamamlandıktan sonra tabii ki bir durum değerlendirmesi yapacağız. Ve hangi noktalarda diyalog ve bir ortak noktaya varma ihtiyacı vardır onları Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte değerlendireceğiz" dedi.

Kendisine zaman zaman, "Sayın Talat'la geçmişte değişik görüşlerdeydiniz" yönünde sorular sorulduğunu kaydeden Eroğlu, şunları söyledi:

"Ben de şunu söylüyorum; siyasi partilerin yarışı başkadır. Şu anda Sayın Talat Cumhurbaşkanıdır, görüşmecidir ve görüşme masasında kendisini desteklediğimizi de biliyor. Ama neticede her siyasi partinin Kıbrıs konusuyla ilgili görüşleri var. İşte burada ayrılıklar olursa, (Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris) Hristofyas'la bile anlaşmaya çalışıldığına göre, biz de kendi aramızda oturur, konuşur bir ortak nokta buluruz."

Rumların hep istekte bulunduğunu ve bu isteklerin bitmediğini ifade eden Eroğlu, "İstekleri bitmediği sürece de anlaşmayı zorlaştırıyor" dedi.

KKTC Başbakanı Eroğlu, "hep isteyen Rumların lügatına vermenin de girmesi gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*