'Ben çıkacağım, Erhan ömür boyu yatacak'

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Yasin Hayal, cezaevinden telefonla konuştuğu babasına şöyle demiş: “Baskı altındayım. Verdiğim ifadeler geçersizdir, bunu bilesin”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hrant Dink suikastının azmettirici olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal, oğluyla cezaevinden telefonla konuştuğunu söyleyerek şunları anlattı: “Bana dedi ki ’Baba baskı altındayım polistede savcıda da verdiğim ifadeler geçersizdir bunu bilesin. Asıl mahkemede her şeyi anlatacağım. O zaman herkes ne olduğunu anlayacak. Beni yakanları ben de yakacağım. Ben buradan çıkacağım ama Erhan ömür boyu burada kalacak.”

Ruslar için değil Ermeniler için
Yasin Hayal McDonald’s olayından sonra poliste verdiği ifadede 2004 yılının Ağustos ayında Azerbaycan’a gittiğini, Çeçenistan’a geçmek istediğini fakat geçemediğini söylemişti. Ancak VATAN’ın edindiği bilgiye göre Hayal 2000 yılının Mayıs-Haziran ayları arasında Azerbaycan üstünden Dağlık Karabağ’a bir kez daha giti. Ancak bu bilgi bugüne kadar ne polis soruşturmasında ne de istihbarat birimlerinin raporlarında yer almadı. Yasin Hayal’in 2004’teki bombalama olayından birkaç ay önce tekrar Dağlık Karabağ’a gitmesi ve burada 15 gün kalması dikkat çekiciydi. Hayal’in bu süre içerisinde Çeçenistan uyruklu kişilerle yakın teması ve döndükten sonra da internet aracılığıyla bağlantısını sürdürmesi bir başka dikkat çekici nokta. Hayal, Hrant Dink suikastine kadar olan süre içinde yakın çevresine Azerbaycan’a Ruslar’a karşı değil Ermeniler’e karşı savaşmak için gitmek istediğini anlatıyordu.

Oğlum o gün yanımdaydı
Baba Bahattin Hayal, tetiği oğlunun çektiği iddialarına yanıt verdi: “Oğlum o gün benim yanımdaydı. Bizim yanımızda diğer işçiler de vardı inşaat yapıyorduk saat 16:00 sularında paydos edip eve çıktık. Akşam 20.00’ye kadar da evdeydi. O saatten sonra dışarı çıkıp arkadaşlarının yanına gitti. İki saat sonra yani saat 22.00’de de eve geldi. Haberleri birlikte izledik. Mc Donald’s olayından sonra gözüm hep üzerindeydi. Başına bir bela açacak diye çok korkuyordu. Ama son birkaç ay öyle değişmişti, benimle birlikte çalışıyordu. Zaten en ufak bir şüphe duysaydım Yasin’i götürür devlete teslim ederdim. Şimdi tetiği Yasin’in çektiğini söylüyorlar. Erhan’ı Ogün’ü bir kenara bırakıp işi Yasin’in üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Bunu ispatlamayan namerttir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious